Zbyněk Fiala: Špatná pozice, dobrý zákon

22.10.2014 17:51 | Zprávy

Něco se stalo. Návrh nového zákona o obnovitelných zdrojích energie, který byl právě schválen vládou a míří do sněmovny, vypadal ještě před dvěma týdny dramaticky hůře. Zasáhl do toho propad ČSSD a úspěch Zelených v komunálních a senátních volbách? Má ANO pocit, že v této oblasti ztrácí, přestože má ministra životního prostředí? Nebo konečně zvítězila úvaha, že „zateplování je tajná zbraň proti Rusku“? Promítne se to i do vyjednávací pozice ČR na Evropské radě o klimatu a energetice?

Zbyněk Fiala: Špatná pozice, dobrý zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování ve sněmovně

Hlavním bodem programu čtvrtečního summitu EU o společné politice v oblasti klimatu a energetiky má být sada dlouhodobých cílů do roku 2030, ale napřed možná bude muset hasit obavy z nadcházející zimy. Rusko nehodlá obnovit dodávky plynu do Ukrajiny (a tedy i do trubek, které míří dále do Evropy), dokud nebudou položeny prachy na stůl. I když se zdálo, že věc už je dojednána, v pondělí stanovilo novou podmínku, že chce vidět do pěti dnů garance mezinárodních věřitelů a dalších organizací na úhradu faktur pro Ukrajinu. Ruský ministr energetiky Alexander Novak to zdůvodňuje tím, že zatím netuší, kde na to Ukrajina vezme.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/55b98dbe-5965-11e4-a33c-00144feab7de.html#axzz3GraYPAIr

Situace se tedy vyhrocuje. Evropa vzbudila nesmyslné naděje u ukrajinských oligarchů, že je novým bezedným zdrojem pro vyděračské kousky a povzbudila tak vnitropolitický vývoj, který sází na konfrontaci. Na tu však ve skutečnosti nemá, ukrajinská armáda je zničená, stát rozvrácený, dohody prakticky není s kým uzavírat. To všechno je spíš další argument pro to, abychom začali zvyšovat skutečnou energetickou bezpečnost spočívající v tom, že se bez ohrožených dodávek obejdeme. Zkrátka, že „zateplování je tajná zbraň proti Rusku“.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/aa3c705a-127e-11e4-a581-00144feabdc0.html#axzz3GraYPAIr

Evropská komise vyšla z této úvahy už v létě, když navrhla, aby klimaticko-energetický rámec pro rok 2030, se kterým chce jít na rozhodující pařížskou klimatickou konferenci OSN, zahrnoval i cíl zvýšení energetické účinnosti o 30 procent. Jinými slovy, aby na srovnatelný objem produkce a služeb stačilo o 30 procent méně primárních energetických zdrojů. To by samozřejmě znamenalo i méně plynu, který je využíván zejména pro vytápění obytných budov. Jen v Česku je zhruba 60 procent bytového fondu nezatepleno. Kdyby se jej podařilo převést na pasívní standard a s vytápěním pomohly lokální zdroje na střeše nebo z bioplynky, máme problém s plynem z krku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…