Zbyněk Fiala: Špatná pozice, dobrý zákon

22.10.2014 17:51 | Zprávy

Něco se stalo. Návrh nového zákona o obnovitelných zdrojích energie, který byl právě schválen vládou a míří do sněmovny, vypadal ještě před dvěma týdny dramaticky hůře. Zasáhl do toho propad ČSSD a úspěch Zelených v komunálních a senátních volbách? Má ANO pocit, že v této oblasti ztrácí, přestože má ministra životního prostředí? Nebo konečně zvítězila úvaha, že „zateplování je tajná zbraň proti Rusku“? Promítne se to i do vyjednávací pozice ČR na Evropské radě o klimatu a energetice?

Zbyněk Fiala: Špatná pozice, dobrý zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování ve sněmovně

Hlavním bodem programu čtvrtečního summitu EU o společné politice v oblasti klimatu a energetiky má být sada dlouhodobých cílů do roku 2030, ale napřed možná bude muset hasit obavy z nadcházející zimy. Rusko nehodlá obnovit dodávky plynu do Ukrajiny (a tedy i do trubek, které míří dále do Evropy), dokud nebudou položeny prachy na stůl. I když se zdálo, že věc už je dojednána, v pondělí stanovilo novou podmínku, že chce vidět do pěti dnů garance mezinárodních věřitelů a dalších organizací na úhradu faktur pro Ukrajinu. Ruský ministr energetiky Alexander Novak to zdůvodňuje tím, že zatím netuší, kde na to Ukrajina vezme.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/55b98dbe-5965-11e4-a33c-00144feab7de.html#axzz3GraYPAIr

Situace se tedy vyhrocuje. Evropa vzbudila nesmyslné naděje u ukrajinských oligarchů, že je novým bezedným zdrojem pro vyděračské kousky a povzbudila tak vnitropolitický vývoj, který sází na konfrontaci. Na tu však ve skutečnosti nemá, ukrajinská armáda je zničená, stát rozvrácený, dohody prakticky není s kým uzavírat. To všechno je spíš další argument pro to, abychom začali zvyšovat skutečnou energetickou bezpečnost spočívající v tom, že se bez ohrožených dodávek obejdeme. Zkrátka, že „zateplování je tajná zbraň proti Rusku“.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/aa3c705a-127e-11e4-a581-00144feabdc0.html#axzz3GraYPAIr

Evropská komise vyšla z této úvahy už v létě, když navrhla, aby klimaticko-energetický rámec pro rok 2030, se kterým chce jít na rozhodující pařížskou klimatickou konferenci OSN, zahrnoval i cíl zvýšení energetické účinnosti o 30 procent. Jinými slovy, aby na srovnatelný objem produkce a služeb stačilo o 30 procent méně primárních energetických zdrojů. To by samozřejmě znamenalo i méně plynu, který je využíván zejména pro vytápění obytných budov. Jen v Česku je zhruba 60 procent bytového fondu nezatepleno. Kdyby se jej podařilo převést na pasívní standard a s vytápěním pomohly lokální zdroje na střeše nebo z bioplynky, máme problém s plynem z krku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Opravdu potřebujeme migranty?

Řada politiků včetně vás tvrdí, že ano, protože Evropa stárne a chybí pracovní síla. Ale není to chyba vás politiků, že jste neudělali více pro vyšší porodnost? A s tou prací není spíš problém v tom, že firmy hledají levnou pracovní sílu, že kdyby platili v ČR určitě více, že by nebyl nedostatek záj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…