Bauer (ODS): Navržená pravidla pro řešení bankovních krizí jdou proti zájmům ČR

25.10.2012 12:50 | Zprávy
autor: ODS

Poslanecká sněmovna se dnes většinou svých hlasů postavila v souladu s dřívějším usnesením výboru pro evropské záležitosti proti návrhu směrnice, která má v Evropské unii zavést nová pravidla pro řešení bankovních krizí.

Bauer (ODS): Navržená pravidla pro řešení bankovních krizí jdou proti zájmům ČR
Foto: ods.cz
Popisek: Poslanec Jan Bauer

Podle poslanců ODS Jana Bauera a Jana Kubaty, kteří v průběhu debaty vystoupili, směrnice především neúměrně posiluje evropské kontrolní orgány a ohrožuje stabilitu bankovního sektoru členských států, protože počítá s poskytováním vzájemné finanční pomoci mezi jednotlivými členy bankovních skupin.

Hrozí tak riziko, že z dceřiných společností zahraničních bank, které působí v České republice, mohou odtékat finanční prostředky na záchranu bank v jiných státech. Negativně se poslanci ODS staví také k vytvoření Evropského systému financování krizového řízení a povinnému využití prostředků fondů pojištění vkladů (resp. povinnosti fondů ručit do výše pojištěných vkladů za objem ztrát, které by nesly v případě insolvence).

„Je chvályhodné, že Komise zareagovala na potíže evropských bank a začala řešit, jak do budoucna zabránit řetězovým reakcím a šíření bankovní krize do zemí, kterým se problémy zatím vyhýbaly. Léčba, kterou chce nemocnému finančnímu sektoru v EU naordinovat, ale podle mého názoru nemůže fungovat. Směrnice nadřazuje skupinový zájem nad zájem jednotlivých institucí a států, takže zachraňováním krachujících bank budou přímo ohroženy i jejich dceřiné společnosti a s nimi finanční sektory zemí, na jejichž území působí doposud zdravé banky,“ shrnul základní výhrady ke směrnici její zpravodaj Jan Kubata.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Omezujete nás v kontrole vlády

22:34 Richterová (Piráti): Omezujete nás v kontrole vlády

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 25. června 2026 k procesům v Poslanecké sněmovně.