Bayerová (KSČM): Ani úsporný balíček nepřiměl ministra Kalouska přijít do Senátu

06.12.2012 16:58 | Zprávy

Ve středu 5. 12. 2012 začala druhá řádná schůze Senátu. Jedním z nejsledovanějších bodů byl návrh zákona o změně daňových, pojistných a dalších zákonů v souvislosti se snižováním schodků veřejných rozpočtů, tedy takzvaný „úsporný balíček“. Vše probíhalo dle očekávání, jen předkladatel návrhu, ministr financí Miroslav Kalousek, se do Senátu nedostavil.

Bayerová (KSČM): Ani úsporný balíček nepřiměl ministra Kalouska přijít do Senátu
Foto: senat.cz
Popisek: Senátorka za KSČM Marta Bayerová

Jeho zákony tak předkládal místo něj, zřejmě z kolegiální solidarity, ministr zdravotnictví Leoš Heger. Možná měl pan Kalousek na práci něco důležitějšího, ale mně se jeho neúčast na jednání o tak kontroverzním zákonu jevila i jako vyjádření přezíravosti k Senátu. I když jistě předem správně odhadoval, jaké stanovisko Senát zaujme, měl se jako předkladatel zákona k němu v Senátu osobně vyjádřit a měl si vyslechnout názory senátorů, včetně velmi kritických slov, která na schůzi zazněla.

Před plenárním zasedáním prošel tento zákon třemi senátními výbory: výborem pro hospodářství, zemědělství a dopravu, výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí a ústavně právním výborem. Usnesení všech tří výborů doporučila návrh zákona zamítnout. Stejné usnesení – zamítnout – bylo schváleno i Senátem.

Z bohaté diskuse bych ráda připomněla zejména stanovisko Svazu průmyslu a dopravy: „Chápeme potřeby fiskální konsolidace, nicméně stále postrádáme opatření řešící daňové úniky, audity veřejných výdajů apod. Obáváme se i nejistoty spojené s označením řady návrhů jako „dočasných“. Neexistuje jasný dlouhodobý záměr stabilizující české podnikatelské prostředí. To platí i pro daně. Požadujeme, aby vláda vybrané prostředky efektivněji spravovala a nezvyšovala břemeno soukromého sektoru, který je reálným plátcem daní, tedy zdrojem veřejných financí.“ Toto stanovisko totiž na základě konkrétních poznatků ukazuje, že nyní dochází právě k tomu, před čím KSČM varovala dlouhodobě. I naprostému laikovi musí být přece jasné, že když lidem vláda přiškrtí příjmy příliš, doplatí na to i ekonomika a krize se ještě prohloubí. Naší vládě je ale i ta nejprostší logika zřejmě cizí. Také o tom, že neplatí pravidlo, že se zvýšením sazby nepřímé daně se zvýší i její výběr, jsme se mohli za poslední dva roky mnohokrát přesvědčit. Například Olomoucký kraj stály změny zákona o rozpočtovém určení daní za poslední rok více než 100 milionů korun. Je tedy jasné, že jako komunističtí senátoři jsme já i Václav Homolka hlasovali pro zamítnutí „balíčku“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Vatikánská smlouva

Pane Havlíčku, proč se polovina poslanců hnutí ANO zdržela při hlasování o tzv. Vatikánské smlouvě? Chcete aby u nás byla církev stát ve státě? Proč jste nehlasovali proti? Dagmar Stöcklová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomahač (Zelení): Evropa oslabuje ochranu vlků

23:08 Pomahač (Zelení): Evropa oslabuje ochranu vlků

Reakce na veřejném facebookovém profilu strany na oslabení ochrany vlků