Popisoval v ní, jak nově ustanovený Klub mladých svolal na náměstí mítink, na který odmítli přijít nejvíce zprofanovaní představitelé komunistického režimu.
Vaculík v reportáži popisuje svérázným způsobem, jak se někteří semilští občané pokoušeli přimět tehdejší komunisty k vyrovnání se s minulostí a nést za tu minulost i odpovědnost. Marně požadovali, aby se OV KSČ veřejně přihlásil k Dubčekově linii tím, že začne na okrese napravovat staré chyby a křivdy.
"Byl jsem svědkem jedinečného děje, k němuž dávají dějiny příležitost jednou za uherských dvacet let," napsal tehdy Vaculík, "nevím, zda to byla spíš schůze v čínské komuně nebo happening.Trpěl jsem muka trapnosti, kdy se mi chtělo zalézt pod židli, a z toho zase jsem se smál."
Nyní po téměř pětačtyřiceti letech podobným způsobem vstoupili semilští opět na půdu velké politiky. Semilská policie totiž odložila trestní oznámení, které podal semilský aktivista Tomáš Trojan kvůli totalitní mozaice na domu na náměstí. Podle něj porušuje mozaika se zkříženým srpem a kladivem pod rudou hvězdou zákaz propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Mozaika o rozměrech čtyři krát čtyři metry vznikla v 70. letech minulého století a jako propagace komunismu sloužila do roku 1990. Pak ji zakryl reklamní panel. Před třemi lety se ale po sundání reklamy opět objevila.
Semilští policisté ale dospěli k závěru, že čtyřmetrové dílo se symboly srpu, kladiva a rudé hvězdy zákon neporušuje. "Symbol srpu a kladiva vyjadřuje zcela obecně spojení dělníků a rolníků v boji proti nadvládě kapitálu. Rudá pěticípá hvězda je považována za symbol komunismu, je to však i tradiční symbol svobody," stojí mimo jiné v policejním vyrozumění, které Trojan obdržel.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ivan Bednář