Blažek: Sněmovna hlasovala pro odpuštění soudních poplatků v souvislosti s amnestií

10.05.2013 19:11

Ve zrychleném řízení dnes poslanci schválili návrh novely zákona o soudních poplatcích z dílny Ministerstva spravedlnosti.

Blažek: Sněmovna hlasovala pro odpuštění soudních poplatků v souvislosti s amnestií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek na kongresu ODS

Norma reaguje na potřeby těch poškozených, kteří v důsledku amnestie budou nuceni vymáhat náhradu škody způsobenou amnestovaným trestným činem ne v trestním, ale v civilním řízení. Občané, kteří uplatňovali nárok na náhradu škody v amnestií zastaveném trestním řízení, by tedy v následném řízení civilním neměli mít povinnost soudní poplatek hradit.

„Cílem sněmovnou schváleného návrhu je odstranit nedůvodnou nerovnost a nabídnout koncepční řešení, které se nebude vztahovat pouze na poškozené dotčené amnestií vyhlášenou dne 1. ledna 2013, ale bude se vztahovat na všechny poškozené, kteří uplatnili nárok v trestním řízení, které bylo zastaveno z důvodu rozhodnutí prezidenta republiky, tedy i budoucí poškozené,“ upřesnil ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Norma obsahuje také přechodné ustanovení, podle kterého se výhoda osvobození od soudních poplatků vztahuje i na poškozené, kteří podali návrh na zahájení řízení od 1. ledna 2013 do dne účinnosti tohoto zákona, tedy na poškozené, na které mělo negativní dopad rozhodnutí prezidenta republiky č. 1/2013 Sb., o amnestii ze dne 1. ledna 2013.

Zákon řeší i situaci, kdy poškození soudní poplatek uhradili, ale po účinnosti navrženého zákona se na ně bude vztahovat osvobození od soudního poplatku. V takovémto případě jim soud již zaplacený soudní poplatek vrátí zpět.

Novelu zákona o soudních poplatcích teď posoudí Senát. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo spravedlnosti

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

6:03 Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

Kdo nás osvobodil? A komu to nemáme zapomenout? Snad nám ministryně Černochová napoví!