Počátkem letošního ledna zopakoval ministr financí Kalousek svůj loňský nápad, totiž snížit takzvané výdajové paušály pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zhruba na úroveň, na níž byly do roku 2005. Současně by osoby, které tyto paušály uplatňují, přišly o možnost získat od státu vratky na daních, zejména daňový bonus na vyživované dítě. Kdo by chtěl mít zachovány tyto bonusy, musel by tedy vést řádné účetnictví o skutečných daňově uznatelných výdajích. Kalousek se údajně hodlá pokusit toto zpřísnění prosadit nejdříve pro daňové období roku 2013 (daní z příjmu za rok 2012 by se tedy takovéto změny dotknout neměly). Toto Kalouskem uvažované snížení paušálů má být součástí chystaných změn, jejichž cílem je zlepšit stav státního rozpočtu.
Aktuálně je reálný počet podnikatelů - fyzických osob – téměř jeden milion a výdajové paušály využívá zhruba polovina z nich. Někdy se hovoří o tom, že tyto paušály jsou nyní nastaveny příliš velkoryse. Možná, že tomu je opravdu tak, ale jak u koho. U řemeslníků skutečné náklady činí až čtyři pětiny z příjmů a mnohdy i více. Ale je zde také poměrně značný počet osob s takzvaným svobodným povoláním (advokáti, architekti, daňoví poradci, lékaři apod.). Ti si nyní jako náklady mohou díky paušálu odečítat z daňového základu 40 procent příjmů, přitom skutečné výdaje jsou u řady těchto profesí výrazně nižší.
Současně je ovšem nutno také vidět, že OSVČ nemají žádné zaměstnanecké jistoty (například placená dovolená či první tři týdny nemocenské) a k těmto účelům si musí utvořit finanční rezervu třeba právě díky tomu paušálu. A sami si také musí obstarávat zakázky i všechno papírování kolem.
Tedy poctiví živnostníci to opravdu nemají lehké a neměly by jim být házeny klacky pod nohy, zejména když se dokážou postarat sami o sebe a často ještě dávají práci dalším lidem. A co je důležitější - větší výběr daní nebo rozhýbání ekonomiky a udržení zaměstnanosti? Vždyť výrazně vyšším zdaněním živnostníků bude část z nich donucena zrušit živnost a jít na sociální podporu nebo pracovat načerno. A ti další začnou hledat a vytvářet falešné výdaje a skrývat příjmy. Tedy státní pokladna stejně asi nedostane o mnoho víc než dnes.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz