Jednání nebudou jednoduchá, promítají se do nich vzájemné konflikty mezi zeměmi i jejich rozdílné zájmy. Podstatné je, že existuje jasně vyjádřená vůle ke spolupráci a k hledání řešení.
První řádné jednání Parlamentního shromáždění EURONEST, Evropské unie a zemí východního partnerství, které proběhlo 14. a 15. září ve Štrasburku, ukázalo v jasném světle, jak obtížná a dlouhá, ale současně nezbytná bude cesta ke skutečnému partnerství Evropské unie s jejími východními sousedy.
Přirozeným zájmem Evropské unie a všech jejích členských zemí jsou dobré vztahy se sousedními zeměmi. Tento zájem je vyjádřen v Evropské politice sousedství. Ta se dělí na dvě větve, jižní partnerství \ východní partnerství. Zatímco jižní partnerství zahrnuje především země kolem Středozemního moře, východní partnerství se týká celkem šesti zemí: Běloruska, Ukrajiny, Moldávie, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžánu.
Je třeba zdůraznit, že kontakty mezi Evropskou unií ať na úrovni Komise či Parlamentu nenahrazují, ani nemohou nahradit, dvoustranné vztahy mezi jednotlivými zeměmi. Navzájem se doplňují.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Cabrnoch.cz