Porodní asistentka i dětská sestra jsou členy týmu, který ale musí koordinovat lékař, jenž nese odpovědnost za péči. Každá těhotná i matka má svobodnou volbu lékaře.
Česká republika dosahuje vynikajících výsledků nejen v kojenecké úmrtnosti, ale v celé perinatální péči, tedy v péči o těhotné ženy, rodičky a novorozence. To je výsledkem správné organizace zdravotní péče v této oblasti, s velkým důrazem na prevenci. Stávající systém jistě může být vylepšován. Nezbytnou podmínkou k tomu je řádná odborná diskuse, jíž se účastní především příslušné odborné společnosti. Cílem zlepšení se však v žádném případě nesmí stát pouze úspory. Na prvním místě je kvalita a bezpečnost péče jak o ženu, tak o dítě.
Koordinátorem péče je lékař
Porodní asistentky a dětské sestry vždy byly a zůstanou součástí odborného týmu, který o těhotnou, rodičku a novorozence pečuje. Péče však musí být vždy koordinována, v případě těhotenství kvalifikovaným ženským lékařem, který je součástí systému primární péče. V rámci péče o těhotnou mohou kvalifikované porodní asistentky převzít zodpovědnost za některé úkony.
Každá těhotná žena, stejně jako každý novorozenec a kojenec, je zařazena do dispenzární péče. Dispenzární péče je součástí prevence a představuje soustavné sledování zdravotního stavu s cílem včas odhalit případné problémy a komplikace. Prevence je zásadní součástí kvalitní zdravotní péče a musí být koordinována kvalifikovaným lékařem. Porodní asistentky nemohou převzít celkovou odpovědnost za dispenzarizaci těhotných. Ve stejné filozofii by potom preventivní prohlídky novorozenců a kojenců mohly namísto lékařů provádět dětské sestry.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS