Nákup obrněných transportérů Pandur patří vedle letounů L-159 a gripenů mezi největší zakázky české armády. Celý projekt byl od počátku provázen nejasnostmi, např. co se týče velikosti původní zakázky - 234 kusů za více než 20 mld. Kč se už tehdy jevilo jako přemrštěný požadavek. Když se v roce 2007 rozhodla vláda odstoupit od původní smlouvy kvůli nedostatkům ze strany dodavatele, rakouské firmy Steyr, vstoupil do hry za značně podezřelých okolností poradce tehdejšího premiéra Topolánka Marek Dalík.
Je potěšující, byť to trvalo 5 let, že orgány činné v trestním řízení konečně dospěly k tomu, aby Marka Dalíka v souvislosti s tímto podivným obchodem obvinily. Je ale škoda, že to trvalo tak dlouho a že k tomu, aby i naše orgány začaly konat, musely pravděpodobně přispět výpovědi manažerů firmy Steyr.
Pokud se obvinění potvrdí, bude to jeden z dalších dokladů o praktikách vlád s klíčovou rolí ODS. Důsledky takových kroků mohou nakonec ovlivnit např. i letošní krajské volby. Zatímco někteří mají neomezené zdroje na financování volebních kampaní (získané kdoví odkud), jiní šetří na každém kroku.
Alexander Černý, poslanec Parlamentu ČR a stínový ministr KSČM pro rezort obrany

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: KSČM