V tomto směru bych chtěl připomenout samotnému Petru Nečasovi jeho slova o tom, že vzdělání je prioritou a že chce z České republiky udělat konkurenceschopnou zemi. V kontrastu s tímto vyjádřením poté vláda zvýší DPH i u položek, jako jsou knihy a učebnice, což je v naprostém rozporu se snahou zvyšovat úroveň vzdělanosti českého obyvatelstva. Toto si nedovolí žádná civilizovaná země. Sociální demokracie proto připravila návrh na snížení DPH u těchto položek tak, abychom se přiblížili vyspělým západním zemím, jako je například Velká Británie, a ukázali záda takovým zemím, jako je Albánie. Vláda totiž jde bohužel přesně opačnou cestou.
Pokud u nás totiž dojde ke zvýšení DPH na vládou uvažovaných 20 procent u položek, jako jsou tiskoviny typu knih a učebnic, staneme se jedním ze tří států v Evropě, které takto vysokou DPH u tohoto zboží mají. Ostatní státy jdou naprosto odlišnou cestou, například Velká Británie či Chorvatsko mají na knihy nulovou sazbu DPH. Oproti tomu například v Albánii je DPH na knihy také 20 procent. Nevím, kterou cestou chce tedy současná pravicová česká vláda jít, zda cestou vyspělé Evropy, či Albánie. Ve většině zemí Evropy se DPH na knihy vč. učebnic pohybuje mezi 5 a 6 procenty.
Velmi nepříjemně mě v nedávné době překvapila také informace, že v České republice došlo k dramatickému zvýšení počtu analfabetů. Zvýšení DPH na knihy a učebnice tento stav v žádném případě nezlepší, spíše naopak. Nečasova vláda se však chová, jako by jí tento stav vyhovoval. Zřejmě má pocit, že takový národ se bude lépe ovládat. Je pro mě zarážející, že v této věci nekoná ani ministr školství Josef Dobeš, kterému je zřejmě jedno, kolik dnes stojí učebnice a naučná literatura.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz