Dbalý (NS-LEV21): Bude-li Janeček lhát dál, podám na něj trestní oznámení

04.10.2012 21:10

Stanovisko Vladimíra Dbalého k obviněním Nadačního fondu proti korupci.

Dbalý (NS-LEV21): Bude-li Janeček lhát dál, podám na něj trestní oznámení
Foto: Archiv
Popisek: NS - LEV 21

Protikorupční fond Karla Janečka mne dnes nepřímo obvinil z toho, že jsem se údajně podílel na netransparentních pronájmech v rámci Nemocnice Na Homolce, jejímž jsem byl – troufám si říci – úspěšným ředitelem. Pro začátek bych připomenul, že nemocnice pod mým vedením hospodařila s přebytkem a dvakrát po sobě byla vyhlášena jako nejlepší nemocnice v České republice v letech 2010 a 2011.

Informace, které dnes novinářům přednesli zástupci Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka, jsou pouhou nehoráznou konstrukcí, prostřednictvím níž hledají lidé z tohoto fondu viníka. Dnes zveřejněné informace jsou zcela zavádějící a jejich účelovost jsem schopen číselně doložit. Pokud bude NFPK v těchto nepodložených a lživých tvrzeních pokračovat, podám neodkladně trestní oznámení. Jsem šokován tím, že NFPK takovou informaci uveřejnil, aniž by mne dopředu kontaktoval.

Pokud jde o dceřinou společnost Holte Medical, a.s., tak ta byla založena mým předchůdcem ve funkci jako společnost, kterou spoluvlastnili minoritní akcionáři, tudíž to nebyla stoprocentně státní akciová společnost. Ekonomický přínos této společnosti nebyl pro nemocnici podstatný. Proto se nové vedení nemocnice rozhodlo firmu převzít do stoprocentního vlastnictví, výrazně zefektivnit její obchodní činnost a snižovat její náklady. Všechny tyto kroky ve smyslu získání 100 % vlastnictví této společnosti byly činěny za plného vědomí zřizovatele, tedy Ministerstva zdravotnictví ČR.

Společnost od té doby zprostředkovává nemocnici nákup zdravotnického materiálu na základě výběrových řízení (což také dříve nebylo), společnost získala i zastoupení některých zahraničních zdravotnických firem a zastupuje je v ČR v jejich obchodní činnosti. Mimo jiné v rámci těchto efektivních kroků pronajala tato firma nevyužívané nebytové prostory za tržní nájem svému obchodnímu partnerovi, který se zabývá logistikou skladování a činnostmi s tím souvisejícími. V této souvislosti bych upozornil na fakt, že tato činnost vyžaduje velké personální zázemí a know-how, které nemocnice neměla.  Tím byl zajištěn nepřetržitý přístup k potřebnému zdravotnickému materiálu a nemocnice získala zisky z tržního nájmu.

Čísla uvedená na dnešní tiskové konferenci NFPK o nevýhodnosti tohoto pronájmu pro nemocnici jsou pouhou fikcí NFPK.

 Celá tato věc byla v posledních dvou letech mého působení ve vedení nemocnice na základě různých udání vyšetřována Policií ČR a z důvodu neopodstatněnosti také odložena. To jsem schopen doložit.

Okolnosti pronájmu jsou věcí obchodní společnosti ALSEDA s.r.o. a jiné obchodní společnosti, v tomto případě dceřiné společnosti Nemocnice Na Homolce Holte Medical, a.s., která uvedené nebytové prostory výhodně pronajímala. Detailní otázky by proto měly směřovat na generální ředitele těchto společností, nikoli na mne. Jako ředitel nemocnice jsem neměl podrobné informace o obchodních činnostech této dceřiné společnosti Nemocnice Na Homolce.

Vylučuji zároveň, že bych měl jakékoliv informace či povědomí o propojení společnosti ALSEDA s osobou Ivo Rittiga.

Zásadně se pak ohrazuji proti zprávám o netransparentním nebo jakémkoliv jiném neprůhledném nabytí majetku, ať už mou osobou či mým otcem. Sám splácím hypotéku na byt (hypotéku jsem si bral půl roku před tím, než jsem vůbec věděl, že se stanu ředitelem nemocnice), můj otec vlastní jeden dům, který před několika lety splatil rovněž formou hypotéky. Nikdy jsem ani já ani můj otec nevlastnili žádnou jinou společnost, kromě konzultační společnosti D+D s.r.o., z níž jsem vystoupil, když jsem se stal ředitelem nemocnice a kterou můj otec prodal. Znovu zdůrazňuji, že žádnou jinou společnost nevlastním, nejsem členem žádného statutárního orgánu a dnes jsem zaměstnancem nemocnice na Vinohradech.

Fakt, že AK Šachta & Partners spolupracovala s Nemocnicí Na Homolce je veřejně známý. Osobně jsem zaplatil pokutu od ÚOHS, kterou tento úřad nemocnici udělil za prodloužení smlouvy s touto advokátní kanceláří. Důvodem prodloužení smlouvy byla tehdy nutnost dokončení právního auditu. V této věci jsem vzal veškerou odpovědnost na sebe a také jsem za to zaplatil. Připomínám, že při výběru partnerské právní kanceláře jsme tehdy oslovili všechny velké právní kanceláře na Praze 5. AK Šachta & Partners nabídla nejnižší cenu, proto jsme si ji také vybrali.

Jsem čestný člověk, lékař a muž, který spravoval nemocnici s nejlepší možnou péčí. To dokazuje i řada ocenění. Odmítám podobné účelové útoky na mou osobu. Chápu, že je doba před volbami, ale nehodlám být obětí v osobní válce jiných subjektů. Na základě tohoto impulsu podám trestní oznámení na Nadační fond proti korupci.  

Pokud hodlá NFPK v této věci podat trestní oznámení, mohu to jen přivítat. Jedině nezávislý soud prokáže, že jsem se na žádných těchto věcech nepodílel a neměl jsem z nich žádný zisk.  

MUDr. Vladimír Dbalý, bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: NS - LEV 21

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Kremlík: Podporujeme přesun nákladní dopravy ze silnice na železnice

8:33 Ministr Kremlík: Podporujeme přesun nákladní dopravy ze silnice na železnice

Chystané nové vysokorychlostní spojení z Drážďan do Prahy má být součástí propojení severních a jižn…