Dienstbier (ČSSD): Prezident, občanská společnost a otázka rovnosti

12.08.2012 12:59 | Zprávy

Nezbytnou podmínkou zdravé, fungující demokracie je živá občanská společnost. Pomáhá kontrole politiky a politiků v období mezi volbami a vtahuje lidi do veřejného prostoru, který je zoufale podreprezentovaný (smutný je zejména nízký počet členů politických stran).

Dienstbier (ČSSD): Prezident, občanská společnost a otázka rovnosti
Foto: ČSSD
Popisek: Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier

Zprava občas zaznívající názor, že – parafrázuji - občané si mají pouze jednou za čtyři roky zvolit kandidáty předložené stranickými orgány a pak jen “držet hubu a krok”, je podle mne naprosto zhoubný. Bez kontroly občanské společnosti nemůže žádná vláda řádně plnit svoji úlohu ve prospěch voličů. Osobně se navíc zasazuji o vtažení občanů do politického prostoru, který stojí jak na činnosti vnitřně demokratických politických stran (ne ovšem stran mafiánského typu), tak i na angažování občanů mimo stranické struktury, tedy v rámci občanské společnosti – ve spolcích, sdruženích, veřejných iniciativách…

Obzvlášť smutné je, že k marginalizování či dokonce potlačování občanské společnosti, byl v posledních deseti letech využíván i Pražský hrad. Tím spíš je potřeba se vymezit proti Klausově boji s “enviromentalismem”, “lidskoprávismem” a dokonce s “homosexualismem”.

Připomeňme si jen pár perliček pocházejících od stávajícího prezidenta:

„Ekologové hovoří o záchraně planety. Od čeho? A od koho? Jednu věc vím – musíme zachránit planetu – a sami sebe – od nich.“

„Aktivity neziskových organizací představují nové formy ohrožení lidské svobody, kterou zejména my, kteří jsme prožili komunismus, bereme nesmírně vážně.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: cssd.cz

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Někdejší komunističtí papaláši nesmí zastávat ústavní funkce

8:04 Pospíšil (TOP 09): Někdejší komunističtí papaláši nesmí zastávat ústavní funkce

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu zákazu bývalým komunistickým kádrům zastávat…