Dienstbier (ČSSD): Prezident, občanská společnost a otázka rovnosti

12.08.2012 12:59 | Zprávy
autor: cssd.cz

Nezbytnou podmínkou zdravé, fungující demokracie je živá občanská společnost. Pomáhá kontrole politiky a politiků v období mezi volbami a vtahuje lidi do veřejného prostoru, který je zoufale podreprezentovaný (smutný je zejména nízký počet členů politických stran).

Dienstbier (ČSSD): Prezident, občanská společnost a otázka rovnosti
Foto: ČSSD
Popisek: Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier

Zprava občas zaznívající názor, že – parafrázuji - občané si mají pouze jednou za čtyři roky zvolit kandidáty předložené stranickými orgány a pak jen “držet hubu a krok”, je podle mne naprosto zhoubný. Bez kontroly občanské společnosti nemůže žádná vláda řádně plnit svoji úlohu ve prospěch voličů. Osobně se navíc zasazuji o vtažení občanů do politického prostoru, který stojí jak na činnosti vnitřně demokratických politických stran (ne ovšem stran mafiánského typu), tak i na angažování občanů mimo stranické struktury, tedy v rámci občanské společnosti – ve spolcích, sdruženích, veřejných iniciativách…

Obzvlášť smutné je, že k marginalizování či dokonce potlačování občanské společnosti, byl v posledních deseti letech využíván i Pražský hrad. Tím spíš je potřeba se vymezit proti Klausově boji s “enviromentalismem”, “lidskoprávismem” a dokonce s “homosexualismem”.

Připomeňme si jen pár perliček pocházejících od stávajícího prezidenta:

„Ekologové hovoří o záchraně planety. Od čeho? A od koho? Jednu věc vím – musíme zachránit planetu – a sami sebe – od nich.“

„Aktivity neziskových organizací představují nové formy ohrožení lidské svobody, kterou zejména my, kteří jsme prožili komunismus, bereme nesmírně vážně.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.