Dienstbier: Volme podle svého svědomí

26.01.2013 11:16 | Zprávy
autor: cssd.cz

Po prvním kole prezidentské volby jsem byl opakovaně tázán, koho z dvojice Miloš Zeman, Karel Schwarzenberg podpořím ve druhém kole.

Dienstbier: Volme podle svého svědomí
Foto: ČSSD
Popisek: Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier

Pouze shrnuji: V kampani jsem zdůrazňoval sociální práva, důstojné životní podmínky pro každého, dobře fungující sociální stát a kvalitní veřejné služby. Nikdo nemohl očekávat, že lidem, kteří mě volili kvůli těmto hodnotám, doporučím volbu Karla Schwarzenberga. Jeho odpovědnost za asociální politiku současné vlády je až příliš zřejmá. V kampani jsem však také říkal, že potřebujeme rovnost před zákonem, zdůrazňoval jsem nutnost začít řešit problém korupce. V této souvislosti jsem se jasně vymezil i vůči Miloši Zemanovi. Dodnes mi vadí jeho podíl na vzniku vlád Topolánka a Nečase, korupční aféry jeho nejbližšího okolí nebo provázanost Zemanových spolupracovníků a sponzorů s exekutorským byznysem. To, co jsem říkal před prvním kolem volby, nemíním účelově upravovat. Jsem ale znepokojen úrovní vrcholící volební debaty.

Zvláště mě děsí vyvolávání nacionalistických vášní, šovinismu a xenofobie, stejně jako výhrůžky všeho druhu. Považoval bych za nešťastné, pokud by výsledkem první přímé volby prezidenta byla společnost rozdělená hlubokými politickými příkopy a nenávistí. Nebudu nikomu doporučovat, jak má volit ve druhém kole. Povinností každého je volit podle nejlepšího svědomí a toho nás nemůže zbavit žádné doporučení, tedy ani moje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.