Dienstbier: Volme podle svého svědomí

26.01.2013 11:16 | Zprávy
autor: cssd.cz

Po prvním kole prezidentské volby jsem byl opakovaně tázán, koho z dvojice Miloš Zeman, Karel Schwarzenberg podpořím ve druhém kole.

Dienstbier: Volme podle svého svědomí
Foto: ČSSD
Popisek: Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier

Pouze shrnuji: V kampani jsem zdůrazňoval sociální práva, důstojné životní podmínky pro každého, dobře fungující sociální stát a kvalitní veřejné služby. Nikdo nemohl očekávat, že lidem, kteří mě volili kvůli těmto hodnotám, doporučím volbu Karla Schwarzenberga. Jeho odpovědnost za asociální politiku současné vlády je až příliš zřejmá. V kampani jsem však také říkal, že potřebujeme rovnost před zákonem, zdůrazňoval jsem nutnost začít řešit problém korupce. V této souvislosti jsem se jasně vymezil i vůči Miloši Zemanovi. Dodnes mi vadí jeho podíl na vzniku vlád Topolánka a Nečase, korupční aféry jeho nejbližšího okolí nebo provázanost Zemanových spolupracovníků a sponzorů s exekutorským byznysem. To, co jsem říkal před prvním kolem volby, nemíním účelově upravovat. Jsem ale znepokojen úrovní vrcholící volební debaty.

Zvláště mě děsí vyvolávání nacionalistických vášní, šovinismu a xenofobie, stejně jako výhrůžky všeho druhu. Považoval bych za nešťastné, pokud by výsledkem první přímé volby prezidenta byla společnost rozdělená hlubokými politickými příkopy a nenávistí. Nebudu nikomu doporučovat, jak má volit ve druhém kole. Povinností každého je volit podle nejlepšího svědomí a toho nás nemůže zbavit žádné doporučení, tedy ani moje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Musílek (CzP): Demokracie je v naší zemi ve vážném ohrožení

7:16 Musílek (CzP): Demokracie je v naší zemi ve vážném ohrožení

Náhlý boj o prezidentské pravomoci je pouze pokusem o využití momentálního rozložení sil po volbách …