Dolejš (KSČM): Donutí EU banky k větší solidaritě?

30.10.2011 22:38 | Zprávy

Během nedávné světové krize se EU pochlapila a začala vážně připravovat zvláštní zdanění bankovního sektoru. O zdanění finačního světa, který se na mnoze utrhl od reálné ekonomiky se diskutuje dlouho. Dosud to však bylo doménou jen některých akademiků a levičáků.

Dolejš (KSČM): Donutí EU banky k větší solidaritě?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Zdanit „hamižné" bankéře je téma kontraverzní ale i populární. Zpočátku byla diskutována hlavně daň ze zisků a odměn ve finančním sektoru (financial activities tax, FAT). Vedl k tomu jednoduchý politický pohled -v době plošných úspor a škrtů nelze nechat bez povšimnutí jaké odměny pobírají elity bankovního světa. Další otázka byla jak vrátit daňovým poplatníkům zdroje, kterými z veřejných rozpočtů v některých zemích sanovali bankovní sektor. A řešením mohla být zvláštní daň z bankovního majetku (bank tax), jejíž výnos by byl směřován do národních rozpočtů či do rezervních fondů. Toto řešení přijalo např. v Evropě od letošního roku Německo, diskutuje se také na Slovensku a jinde.

V souvislosti s přípravou nového rozpočtového období na léta 2013-2020 předložila EU návrh na další podobnou daň a to jako součást zdrojů evropského rozpočtu. Jde o zdanění pohybu kapitálu, tedy v podstatě daň navrhovaná už před lety prof. Tobinem a to na území EU (financial transaction tax, FTT). Tento koncept se dostal do tzv. Paktu pro euro na jaře letošního roku. Mělo by jít o jeden z vlastních zdrojů evropského rozpočtu (ten je zatím financován tradičně z národních zdrojů). Inkaso by dosahovalo v celé EU řádu desítek miliard (konečné číslo by záviselo od šíře daňového základu z kterého by měly být vyňaty hypotéky, pojistné smlouvy a běžné převody pro malé podniky).V EU se k tomuto návrhu zformovala poměrně široká podpora, z které vybočuje v podstatě jen Velká Britanie a Česká republika.

Lze pochopit, že ve Velké Britanii jsou zájmy londýnské City (mezinárodní finanční centrum) silné a že britská ekonomika dokonce z činnosti centra finančního průmyslu na svém území něco má. Objem transakcí z Londýna je obrovský - je větší než ve zbytku celé EU. Proč ale se bankovní dani všemožně brání i Česká republika ? Již za vlády premiéra Jana Fischera byla v Bruselu vyjednána výjimka na zavádění poplatků na finanční sektor. Nyní si vláda Petra Nečase nechala koaličními hlasy v Poslanecké sněmovně schválit jednoznačně odmítavou pozici ČR na vyjednávání o bankovní dani. Přitom je to téma zásadní a místo abychom se mu věnovali, tak se ČR touto vládní pozicí diskusi v EU uzavírá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kettner (SPD): Tohle je obrovský průšvih, proti kterému protestují úplně všichni

18:09 Kettner (SPD): Tohle je obrovský průšvih, proti kterému protestují úplně všichni

Faktická poznámka na 134. schůzi Poslanecké sněmovny dne 7. května 2025 k školskému zákonu