Dolejš (KSČM): Taktizování nad korekcí Kalouskova balíčku

06.10.2012 17:07 | Zprávy

3. října vyhlásil rozpočtový výbor termíny na pozměňovací návrhy k tzv. Kalouskovu balíčku. Protože Petr Nečas spojil s novým hlasováním o této věci otázku důvěry vládě, bude zajímavé jak se k tomu postaví šestice stávkujících poslanců za ODS.

Dolejš (KSČM): Taktizování nad korekcí Kalouskova balíčku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Jde o středočeské poslance Marka Schneidera, Petra Tluchoře, Ivana Fuchsu, pražské poslance Borise Šťastného a Jana Floriána, a o bývalého zlínského primátora Tomáše Úlehlu.  Nejde jen o dohodu se zmíněnými rebely  ale změny musí přijmout celá koalice.

Sněmovnu přitom čeká ještě hlasování o vetu prezidenta Klause na prováděcí zákony k penzijní formě.  Veto se netýká podstaty reformy, schválené už loni, ale jejího spuštění od ledna 2013,  Argumentem pravice je, že na byznys s privatizaci  penzí budou nakonec chybět zdroje  A tak předseda ODS Petr Nečas musí vyjednávat i o přehlasování prezidentského veta. A na to potřebuje nikoliv prostou většinu, ale 101 hlasů. A to byl ještě kvůli sporům v ODS již po dvakrát vyřazen v rozporu se zákonem o  jednacím řádu ze schůze  sněmovny zákon o církevním majetku. 

Zdá se  že spor je s  požehnáním prezidenta Václava Klause vedený hlavně  proti pozici premiéra Petra Nečase. Aktéři sporu sice mluví o programových zásadách, ale případný kompromis  podstatu vládních reforem zjevně nezmění. Proto také pro opozici nemá velký smysl se snažit balíček vylepšovat.  Hrozba rozpočtového provizoria a předčasných voleb má především donutit koaliční poslance hlasovat jak pro upravený balíček, tak pro spuštění penzijní reformy a de facto pro pokračování pravicového vládnutí...

Opozici nemůže uspokojit ani výměna Petra Nečase bez předčasných voleb. Např. princip reformy penzí nezpochybňuje ani prezident Klaus. Zástupci penzijních fondů se utěšují, že zablokování technické normy mohou nahradit ministerské vyhlášky. Ale  problém je v tom, že zájem klientů o tuto reformu se rapidně snižuje. A splnit současně požadavky na nízké daně, stabilitu veřejných financí a širší koaliční dohodu na reformách bude těžké. Vyjednávání se proto nejspíš protáhne až za termín podzimních voleb. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Ruku na srdce

Jak dlouho jste hejtmankou? Myslím, že už jí jste snad potřetí. A co se v kraji změnilo k lepšímu? Proč jsme stále na chvostu žebříčku kvality života. Přeci jen ANO mělo velký vliv - byly jste ve vládě, vy ministryní, ale přijde mi, že ať vládně kdokoliv výsledek je stále stejný a nic dobrého z toho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Obří ceny v obchodech a podprůměrně nízké platy.

10:05 Vích (SPD) Obří ceny v obchodech a podprůměrně nízké platy.

Vládě Petra Fialy je zcela jedno, jak moc se propadla životní úroveň českých občanů, hlavně že je na…