Jde o středočeské poslance Marka Schneidera, Petra Tluchoře, Ivana Fuchsu, pražské poslance Borise Šťastného a Jana Floriána, a o bývalého zlínského primátora Tomáše Úlehlu. Nejde jen o dohodu se zmíněnými rebely ale změny musí přijmout celá koalice.
Sněmovnu přitom čeká ještě hlasování o vetu prezidenta Klause na prováděcí zákony k penzijní formě. Veto se netýká podstaty reformy, schválené už loni, ale jejího spuštění od ledna 2013, Argumentem pravice je, že na byznys s privatizaci penzí budou nakonec chybět zdroje A tak předseda ODS Petr Nečas musí vyjednávat i o přehlasování prezidentského veta. A na to potřebuje nikoliv prostou většinu, ale 101 hlasů. A to byl ještě kvůli sporům v ODS již po dvakrát vyřazen v rozporu se zákonem o jednacím řádu ze schůze sněmovny zákon o církevním majetku.
Zdá se že spor je s požehnáním prezidenta Václava Klause vedený hlavně proti pozici premiéra Petra Nečase. Aktéři sporu sice mluví o programových zásadách, ale případný kompromis podstatu vládních reforem zjevně nezmění. Proto také pro opozici nemá velký smysl se snažit balíček vylepšovat. Hrozba rozpočtového provizoria a předčasných voleb má především donutit koaliční poslance hlasovat jak pro upravený balíček, tak pro spuštění penzijní reformy a de facto pro pokračování pravicového vládnutí...
Opozici nemůže uspokojit ani výměna Petra Nečase bez předčasných voleb. Např. princip reformy penzí nezpochybňuje ani prezident Klaus. Zástupci penzijních fondů se utěšují, že zablokování technické normy mohou nahradit ministerské vyhlášky. Ale problém je v tom, že zájem klientů o tuto reformu se rapidně snižuje. A splnit současně požadavky na nízké daně, stabilitu veřejných financí a širší koaliční dohodu na reformách bude těžké. Vyjednávání se proto nejspíš protáhne až za termín podzimních voleb.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: KSČM