Drastichová (VV): Proti největším znečišťovatelům je třeba nadále bojovat

21.10.2012 15:11

Podzimní dny přinesly Moravskoslezskému kraji smogový poklop, který kvůli nedostatečným restrikcím největších znečišťovatelů zahalí krajinu do neprodyšného oblaku zplodin.

Drastichová (VV): Proti největším znečišťovatelům je třeba nadále bojovat
Foto: veciverejne.cz
Popisek: Jana Drastichová, poslankyně VV a předsedkyně Krajské rady Moravskoslezský kraj

První podzimní dny přinesly Moravskoslezskému kraji smogový poklop, který kvůli nedostatečným restrikcím největších znečišťovatelů zahalí krajinu do neprodyšného oblaku zplodin. Na vině není pouze těžký průmysl a související těžba uhlí, ale i emise automobilů.

Kromě tvrdších emisních limitů, omezení výroby během dnů se špatnými rozptylovými podmínkami se města mohou postavit proti špatnému ovzduší i vyhlášením nízko emisních zón. V takovém případě by některá starší auta měla zákaz vjezdu. „Smyslem není šikana obyvatel, ale pokud alespoň část lidí zvolila hromadnou dopravu místo individuální přepravy,“ komentovala poslankyně za Moravskoslezský kraj Jana Drastichová.

Kvůli dlouhodobě neutěšené situaci dochází k odlivu lidí z kraje. Za nejčastější důvody uvádí nedostatek pracovních míst a právě znečištěné ovzduší. „Prachové limity máme během zimních měsíců překročeny více než desetinásobně, proto i striktní omezení individuální dopravy formou zón nebo časově omezený zákaz vjezdu aut do měst může významně pomoci lidem. Přitom dočasný zákaz automobilů není nic neobvyklého, běžně jej využívají v některých evropských městech například v Miláně,“ přidala zahraniční příklad Jana Drastichová.

Nízko emisní zóny nelze vyhlásit automaticky všude, v některých městech chybí infrastruktura, obchvaty a v důsledku úspor v zadlužených krajích dochází i k omezování spojů městské hromadné dopravy. „Představitelé nejpostiženějšího kraje by se neměli bát razantních řešení a již nyní by část lokalit mohla být v nízko emisní zóně. Jedná se o zdraví nás všech,“ podpořila omezení emisí poslankyně Drastichová.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Mgr. Jana Drastichová

  • BPP
  • Vaše dotazy ráda zodpovím na svém Facebooku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jana Drastichová - profil

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Havlíček: Rychlý růst spotřeby svědčí o stále pozitivní náladě

16:57 Ministr Havlíček: Rychlý růst spotřeby svědčí o stále pozitivní náladě

Česká ekonomika pokračovala navzdory oslabení zahraničních trhů a rostoucí nejistotě vnějšího prostř…