Česká televize: Odmítáme jakoukoli snahu politicky zpochybňovat nezávislost

08.05.2026 11:27 | Tisková zpráva

Reakce České televize na zkreslená tvrzení poslance Jindřicha Rajchla k pořadu Události, komentáře

Česká televize: Odmítáme jakoukoli snahu politicky zpochybňovat nezávislost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize na Kavčích horách

Česká televize stojí za týmem pořadu Události, komentáře a společně s redakcí se ohrazuje proti tvrzením, která poslanec Jindřich Rajchl zveřejnil na svých sociálních sítích a která hrubě zkreslují jak dramaturgické rozhodnutí, tak samotný průběh včerejší diskuse věnované sjezdu Sudetoněmeckého landsmanšaftu.

Poslanec Jindřich Rajchl ve svém příspěvku naznačuje, že Česká televize záměrně potlačuje jeho hlas a brání zaznění „pravdy". Toto tvrzení odmítáme jako věcně nepravdivé. Do diskuse byli pozváni dva poslanci zastupující odlišné, a v tomto tématu přímo protikladné, názorové pozice: poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL) za opozici a poslanec Miroslav Žbánek (ANO) za koalici. Tím bylo zcela v souladu s články 6.1 a 6.2 Kodexu České televize zajištěno, že „hlavní názorové proudy sporu dostaly rovnoměrný prostor k vyjádření" a že „poměr mezi diskusními vystoupeními činitelů vládních stran a stran opozičních byl v souhrnu poskytnutého prostoru přibližně vyrovnaný."

Vyváženost diskusního pořadu není měřena tím, zda v debatě zazní konkrétní osoba, ale tím, zda jsou zastoupeny relevantní názorové proudy. Tento požadavek byl beze zbytku splněn.

Česká televize jako médium veřejné služby usiluje, a to platí se zvláštní naléhavostí u témat citlivých historicky i společensky, o kultivovanou, věcnou a korektní debatu. Sjezd Sudetoněmeckého landsmanšaftu je nepochybně tématem, které v české společnosti vyvolává hluboké a legitimní emoce vycházející z bolestné historické zkušenosti. Právě proto mu redakce věnovala mimořádnou péči.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

22:33 MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

Shodit mediální nálepky, představit se tváří v tvář a jasně deklarovat, že základem nové etapy resor…