A úplně se mlčí o tom, že se vláda neštítí sahat na peníze lidí trvale zdravotně postižených a nemocných. Jak jinak nazvat snižování invalidních důchodů, nebo jejich odebírání s odůvodněním, že zdravotní postižení není tak velké a invalida může pracovat? Jak jinak nazvat omezování zdravotní péče? Co na tom, že Listina základních práv a svobod v článku 31 zaručuje každému zdravotně pojištěnému právo na bezplatnou zdravotní péči? Vláda využívá toho, že není uvedeno, kde a kdy musí být tato zdravotní péče poskytnuta. A tak jsme svědky toho, jak jsou odkládány zdravotní zákroky, protože nemocnice již má vyčerpán limit stanovený zdravotní pojišťovnou, pacienti musí za zdravotní péčí dojíždět do vzdáleného města, protože se zdravotnickým zařízením v místě jeho bydliště zdravotní pojišťovna neuzavřela smlouvu. Média o tom mlčí, přesto o tom víme. A mlčíme! Ale naštěstí ne všichni.
Když se na začátku loňského roku pokusilo ministerstvo zdravotnictví zrušit biologickou léčbu onkologických pacientů v Nemocnici Chomutov, zorganizovalo sdružení onkologických pacientů Kapka 97 petiční akci, jejímž výsledkem bylo shromáždění více než 3000 podpisů a zachování biologické léčby. Ne však na dlouho. V letošním roce to ministerstvo zkouší znovu. Nejprve rozhodlo, že zruší jediné Komplexní onkologické centrum v Ústeckém kraji. Když se toto rozhodnutí setkalo s jednotným odporem všech politických stran působících v zastupitelstvu kraje, přehodnotilo ministerstvo své rozhodnutí a činnost Komplexního onkologického centra podmíněně prodloužilo. První podmínkou je nákup drahého zařízení, druhou pak ukončení bioléčby v Chomutově. Že by odveta za loňskou petici? Naštěstí Kapka 97 není sdružení, které by se zaleklo, a na rozdíl od »mlčící většiny« se ozývá. A důrazně. Otevřeným dopisem vládě ČR žádalo o zachování bioléčby, a když jeho žádost nebyla vyslyšena, organizuje další petiční akci Za obnovení bioléčby v Nemocnici Chomutov. V petici adresované vládě se, v reakci na vyjádření ministerstva, které zdůvodňuje rušení léčby v Chomutově existencí Komplexního onkologického centra, mimo jiné píše:
»…nesouhlasíme s argumenty uvedenými v odpovědi na otevřený dopis vládě ČR ve věci omezování léčby onkologických pacientů v Nemocnici Chomutov. … Více než 120 km při převozu tam a zpět, za každého počasí, po přetížené komunikaci I/13 s kritickým místem při průjezdu Bílinou, zbytečně zatěžuje organismus pacientů a prodražuje samotnou léčbu. Ne všichni pacienti snášejí biologickou léčbu bez problémů, ne všichni pacienti snášejí cestování. … Nejsme proti tomu, aby o nasazení bioléčby bylo rozhodováno nejlepšími odborníky v KOC MNUL, ale její vlastní aplikace je bez problémů možná v Nemocnici Chomutov. Svědčí o tom mnohaletá praxe, a to jak v podávání ve formě tablet, tak infuzemi. … O tom, že i personál v Nemocnici Chomutov je na vysoké odborné úrovni, svědčí i naše podpisy pod touto peticí. Požadujeme obnovení bioléčby v Nemocnici Chomutov!«
Zarazilo vás, že se petice neobrací na ministerstvo zdravotnictví, ale na vládu? Kdo myslíte, že u nás o zdravotnictví rozhoduje? Přece Všeobecná zdravotní pojišťovna podle zásady »Koho chleba jíš, toho píseň zpívej!«. Její činnost podle zákona kontroluje ministerstvo zdravotnictví spolu s ministerstvem, které »chleba« rozděluje, to je s ministerstvem financí. A názor občanů by měl zajímat i další ministry, např. ministra průmyslu a obchodu, který ve své energetické koncepci počítá jak s těžbou uhlí, tak výrobou elektrické energie na území Ústeckého kraje. Tím dojde k zachování negativních vlivů této činnosti na zdraví občanů kraje. Jak asi budeme přijímat tuto koncepci v podmínkách omezování a komplikování zdravotní péče? Jak budou vládním slibům důvěřovat občané v oblastech, které jsou vytipovány pro výstavbu úložišť vyhořelého jaderného paliva nebo v oblasti Temelína?
Řekněme vládě, že doby mlčící většiny jsou ty tam. Že si uvědomujeme, že svůj další osud máme ve svých rukou. Podpořme petici Kapky 97 bez ohledu na to, zda se nás problém bioléčby přímo dotýká. Dnes jde o Nemocnici Chomutov, zítra může jít o tu vaši. Oprašme význam slova solidarita. Petici můžete podepsat v sídle Kapky 97 na Poliklinice Chomutov, v kanceláři senátora Homolky na OV KSČM v Chomutově, popřípadě si její text včetně podpisového archu stáhnout ze stránek KSČM www.kscm-usteckykraj.cz. Podepsané podpisové archy zašlete na adresu OV KSČM Chomutov, Mostecká 39, 430 01 Chomutov, do konce srpna.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz