Právě nyní jsme svědky další epizody z tohoto fondového "seriálu", který se tentokrát týká resortu školství. Další díly seriálu ještě určitě uvidíme a to až do roku 2015, kdy končí placení stávajících eurofondů. Dá se s tím něco udělat?
Je politováníhodné, že dosud ani mezi novináři nepanuje základní porozumnění tomu, jak celý ten systém evropských fondů vlastně funguje. Jejich následné referování o těchto kauzách je zákonitě povrchní a přispívá k rostoucímu znechucení občanské veřejnosti. Proto stojí za to si připomenout několik základních informací:
1. V rámci Evropské unie se hospodaří s evropským rozpočtem v rámci sedmileté finanční perspektivy a jednotlivých ročních rozpočtů, které vycházejí z tohoto základního rámce.
2. Současná finanční perspektiva pokrývá období 2007-2013. V tomto období je pevně daný finanční i právní rámec pro čerpání z evropského rozpočtu. Tento rámec říká jak, kolik a na co lze evropské fondy využívat. O konkrétní podobě tzv. operačních programů ale rozhoduje po konzultaci s Evropskou komisí vláda každého členského státu.
3. V případě ČR rozhodla o našem národním postupu Paroubkova vláda v letech 2005 a 2006. Podle jejího rozhodnutí se řídíme po celou dobu až do roku 2013 a nelze to změnit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hynek Fajmon