Filip: Další proces se zástupcem koalice si parlamentní demokracie nemůže dovolit

15.04.2012 10:25

Vyjádření předsedy ÚV KSČM a poslance Parlamentu ČR Vojtěcha Filipa k ministru Vondrovi (kauza Promopro).

Filip: Další proces se zástupcem koalice si parlamentní demokracie nemůže dovolit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip
reklama

Za zcela nepřijatelnou považuji reakci ministra A. Vondry na další vývoj kauzy Promopro. Jeho vyjádření, že vyčká do rozhodnutí soudu, vnímám jako jasný projev arogance a ztráty paměti o vlastních slovech, včetně nezodpovědnosti a bezohlednosti vůči pověsti naší země v zahraničí.
 
Politická odpovědnost ministra Vondry za majetkové poškození českého státu v řádu stovek milionů korun je nesporná, je dána nejen jeho tehdejší funkcí, když  za organizaci českého předsednictví přímo zodpovídal. Fakt, že na smlouvách figurují podpisy jiných lidí, tuto jeho politickou odpovědnost nesnižuje. Připomínám, že náklady např. předsednictví Dánska byly 5krát nižší, a to i za situace, kdy si ekonomická krize vyžádala větší počet konferencí.
 
Výpověď jeho bývalé náměstkyně J.Hedrichové, že ministr byl o nákladech na české předsednictví pravidelně informován na poradách, však staví jeho podíl do jiného, daleko závažnějšího světla. Rád bych věřil, že se orgány činné v trestním řízení opravdu postarají, aby na ni, ani na další obviněné, namohl být činěn jakýkoli nátlak, zejména od těch, kteří se cítí být beztrestní.
 
Po ostudném cirkusu, který předvedly Věci veřejné a jímž se baví na náš účet i světová média, však především považuji za zcela nepřijatelné, aby následoval další proces, v němž bude jakkoli figurovat významný představitel současné vládní koalice. Znovu proto vyzývám ministra Vondru, aby si vzpomněl na svá slova, že je připraven svou politickou odpovědnost unést, a aby okamžitě odstoupil z funkce, a také premiéra Nečase, aby ukončil svou očividnou podporu tohoto zástupce ODS ve vládě.

Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM a poslanec Parlamentu ČR

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kscm.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Černochová (ODS): Vláda chce měnit diplomaty jako košile

7:33 Černochová (ODS): Vláda chce měnit diplomaty jako košile

Komentář na facebookovém profilu k výměně 26 velvyslanců