Fischer: Více daní - více krize

09.09.2012 17:58 | Zprávy

Pravicová vláda se rozhodla, že vyléčí deficit státního rozpočtu zvyšováním daní. A levicová opozice ji za to kritizuje.

Fischer: Více daní - více krize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Fischer

Na tom je vidět, jak málo v praktické politice platí pravolevá ideologická schémata. Pravice vždy kritizovala levici, že zvyšování daní nepřináší více peněz do rozpočtu, ale pouze podráží nohy ekonomice. Teď tak činí a levice ji za to, kritizuje. Obě politické síly tak dělají opak toho, co prosazovaly dříve. Ve skutečnosti ale nejde ani tak o to, kdo se chová pravicově a kdo levicově. Ale že ani jedna strana nemá lék na krizi. Vládní zvyšování daní nefunguje.

A opozice kromě kritiky nenabízí nic pozitivního. Občané, na které těžce doléhá krize i zdražování zaviněné zvyšováním daně z přidané hodnoty se rak vlastně nemají na koho obrátit. Nikdo jim nenabízí přesvědčivé řešení. Proč to tak je? Jistě na této smutné situaci má svůj podíl fakt, že relevantní strany prakticky nevyužívají žádné erudované ekonomy. Nikoho, kdo by byl schopen dát dohromady nejen účetní tabulku, či z druhé strany kritický billboard, ale skutečnou koncepci systémových reforem. Strany snad mají šikovné politiky. Takové, kteří se hodí do dobých časů. Jenomže časy jsou zlé. Nestačí jen umět pragmaticky proplouvat a přesunovat figurky po mocenské šachovnici. Doba si žádá státníků, nikoli pouze politiků. Nebylo by tak zle, kdyby byly naše politické strany více otevřené. Kdyby uměly čerpat nápady z občanské společnosti (když už se jim nedostává vlastních). V tomto případě z té její části, v níž se nalézají ekonomičtí odborníci.

Zatímco politici se dohadují a nejsou lidem schopni srozumitelně vysvětlit svou politiku, ekonomové každý den na stránkách novin nabízejí přesvědčivé a jasné recepty, co se má dělat. Dokonce formou, kterou pochopí i laik. Kdyby politici alespoň četli noviny, mohli by se poučit. Například, že daleko lepší, než zmrazit na rok či dva důchody, je připravit skutečnou systémovou reformu, která dlouhodobě zaručí ufinancovatelnost penzí. Nebo že lepší, než zvyšovat DPH, brát slevy pracujícím důchodcům a útočit na rodiny živnostníků s dětmi, je zlepšit podmínky pro podnikání. A konečně, že než škrtit ekonomiku a šetřit na lidech by se měl udělat pořádek ve státní správě, aby se v ní neplýtvalo a korupční miliardy nemizely na konta v daňových rájích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Fischer

Vatikánská smlouva

Pane Havlíčku, proč se polovina poslanců hnutí ANO zdržela při hlasování o tzv. Vatikánské smlouvě? Chcete aby u nás byla církev stát ve státě? Proč jste nehlasovali proti? Dagmar Stöcklová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nerudová (STAN): Duševní zdraví není luxus

20:07 Nerudová (STAN): Duševní zdraví není luxus

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k týdnu duševního zdraví