Podle jeho členky Jany Fischerové z ODS je především nutné zajistit, aby v případě úpadku cestovní kanceláře a neuskutečněného zájezdu klienti získali zaplacené prostředky zpět ve stoprocentní výši.
„Ačkoliv se do krachu dostává méně cestovních kanceláří než v minulosti, i letos jsme byli svědky úpadku osmi cestovních kanceláří, přičemž dvě z nich nebyly pro takovou situaci dostatečně pojištěny. To by se již nemělo opakovat. Stát musí nastavit takové legislativní podmínky, které cestovním kancelářím znemožní obcházet povinnost dostatečně se pojistit proti úpadku a zajistí, aby se klienti již nemuseli krachu cestovních kanceláří obávat,“ uvádí Jana Fischerová, která se na vzniku příslušné legislativy aktivně podílí.
Podporu chystané novele vyjádřila i většina účastníků Ekonomického fóra cestovního ruchu, které se nedávno konalo na půdě poslanecké sněmovny a kterého se vedle poslanců zabývajících se cestovním ruchem účastnili i zástupci příslušných ministerstev, vysokých a středních škol, neziskových organizací, veřejné správy, Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a podnikatelů z řad cestovních kanceláří, agentur, hotelnictví, atd.
Podvýbor pro cestovní ruch a jeho zvláštní pracovní skupina se bude v příštích měsících zabývat také postavením českých průvodců. Podle Jany Fischerové, která se účastnila kulatého stolu k tomuto tématu na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě, je třeba hledat cesty, jak efektivně zlepšit kvalitu průvodců působících zejména v hlavním městě Praze. „V roce 2008 byla zrušena vázaná živnost pro průvodce a zavedena živnost volná, která nevyžaduje speciální vzdělání a zkoušky. Osobně to pokládám za správný krok a obecně odmítám zbytečnou regulaci,“ říká Jana Fischerová, zároveň ale podotýká: „Na druhou stranu je třeba přiznat, že zejména v Praze dnes působí často velmi nekvalitní a špatně informovaní průvodci, zejména ze zahraničí, kteří nedělají České republice mezi turisty dobré jméno. Tuto situaci chceme ve spolupráci s Asociací průvodců a dalšími dotčenými organizacemi pomoci řešit. Za nejdůležitější považuji posílení zodpovědnosti cestovních kanceláří, které průvodce najímají, a zefektivnění kontrolní činnosti,“ dodává Fischerová.
Jana Fischerová závěrem zdůrazňuje, že právě cestovní ruch je zejména v ekonomicky nepříznivé době důležitým odvětvím „průmyslu“, protože na něj navazuje celá řada činností a poskytuje pracovní příležitosti, a to i mladým lidem. „Aktivní a smysluplný rozvoj cestovního ruchu může výrazně zvýšit konkurenceschopnost České republiky a přinést nezanedbatelný počet nových pracovních míst,“ podtrhuje Jana Fischerová.
Ing. Jana Fischerová, CSc.
poslankyně PČR
zastupitelka
krajská zastupitelka

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: ODS
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

16:14 Ministr Ženíšek: Kandiduju, aby nám po volbách nediktovala Moskva
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k volbám do Poslanecké sněmovny.
- 14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje
- 6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně