Bojí se toho, že se silným mandátem naruší rovnováhu moci například tím, že na Hradě vytvoří vlastní mocenské centrum. Ministerského předsedu prý bude dusit argumentem, že zatímco on a jeho vláda se opírají o sotva 30procentní podporu, prezidenta volilo nejméně 50 % voličů. A ke všemu si bude vynucovat větší pravomoci.
Takové obavy jsou oprávněné v případě, že bude zvolen prezidentem někdo, komu kryjí záda mocné finanční kruhy a vlivné figury s kontakty na klíčové mediální hráče. Například takové, které dovedou zařídit, aby se o někom psalo a mluvilo tak, o jiném jinak a o dalším třeba vůbec. A jak se něco takového dá zařídit? Třeba tak, že máte v rukách klíč k miliónovým tržbám za inzerci, kterými můžete ekonomicky držet zejména privátní mediální tituly doslova pod krkem. Nebudou to totiž ani bilboardy a možná ani setkání kandidátů s voliči, co rozhodne o vítězi. Budou to média a jejich vliv na veřejné mínění. V tomto smyslu bude historicky první přímá volba prezidenta republiky velkým testem reálné nezávislosti sdělovacích prostředků.
V úvodu zmiňované obavy jsou oprávněné i v případě, že bude zvolen někdo, za kým stojí více či méně čitelné politické struktury, které budou mít zájem na ovládnutí Hradu. Ano, v tomto smyslu by byla volba Parlamentem, který se rozhoduje mezi tradičně definovanými politickými kandidáty, „pod kontrolou“. V letech 2003 i 2008 jsme byli v přímém přenosu svědky, jak taková kontrola vypadá v praxi. Důsledkem toho bylo, že si veřejnost na politické reprezentaci přímou volbu vynutila.
Proto je důležité vědět, kdo za kterým kandidátem stojí, kým se obklopuje a kam vedou linky, vliv a zájmy lidí, kteří se kolem kandidátů motají. Proto je také důležité vědět, jak kandidáti chtějí prezidentské pravomoci, a to nejen ty formální, aplikovat v praxi.
To jsou mnohem podstatnější informace, než názory na euro, fiskální politiku Evropské unie nebo problémy zeměkoule a vesmíru, na které má český prezident reálný vliv spíše nepatrný, pokud vůbec nějaký. Jakkoli chápu, že z hlediska hodnot a postojů jsou i názory na podobná témata hodny pozornosti, ale o skutečných záměrech kandidátů a lidí v jejich stínu nemusejí vypovídat téměř nic.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .
Kolik lidé ze SOCDEM bude na kandidátce Stačilo?
A napadlo vás, že jste vlastně stranu pohřbili zbytečně? Kvůli koalici z ní odešlo dost výrazných tváří a nebojíte se, že to bude k ničemu? Že pro voliče SOCDEM budete nevolitelní kvůli spolupráci s komunisty a pro voliči komunistů vás volit nebudou, že dají radši preferenční hlas komunistům?
Další články z rubriky

23:08 Scheinherr (Praha sobě): Nepotřebný Hřebík bude sloužit pěším a cyklistům
Informace na svém veřejném facebookovém profilu o využití železničního mostu přes Nádražní ulici na …
- 21:03 Peštová (ANO): Pane Bartoši, dvojí metr jak vyšitý
- 20:07 Sterzik (Stačilo!): Kdyby na tom alespoň vydělali
- 19:05 Zdechovský (KDU-ČSL): Největší hrozbu vidím v závislosti
- 18:09 Fiala (SPD): Servilní Fiala nás zesměšnil před celou Evropou
- 17:30 Jiří Kobza: Jak funguje volební matematika z pohledu velkých stran, které chtějí vládnout?