Gajdůšková: Církevní restituce jsou nemravné

14.08.2012 18:00 | Zprávy
autor: ČSSD

Sousedka z obce, odkud pochází manžel, mi napsala dopis k podpoře církevních restitucí, ve kterém se dovolávala mé křesťanské výchovy, aktivní činnosti mého otce v katolické církvi i mého prastrýce faráře. Zajímavé bylo, že ten dopis byl odeslán z Olomouce. Nehodlám pátrat, jak se to stalo.

Gajdůšková: Církevní restituce jsou nemravné
Foto: senat.cz
Popisek: První místopředsedkyně Senátu za ČSSD Alena Gajdůšková

Nehodlám také popírat, že jsem věřící člověk. Ale právě ona křesťanská výchova mě vede k tomu, že jestliže je nouze, pak by společnost měla to, co má, dát především potřebným, tedy zdravotně postiženým, nemocným, rodinám s dětmi, seniorům . Předpokládala bych, že se právě o to budou zasazovat duchovní.

Nečasova vláda, usilující o podporu především katolické církve, však dělá pravý opak – těmi tzv. reformnímy zákony snížila podporu jak zdravotně postiženým, tak rodinám s dětmi. O novém hodnocení invalidity a v následku toho většinou odebírání invalidních důchodů mohu jako pacientská ombudsmanka vyprávět celé příběhy. Některé jsou hodně kruté a žádný není veselý.

V této situaci mi připadá nemravné přijmout zákon, kterým se daruje církvím  134 mld. Kč. (Vláda mluví o daru, protože si je vědoma nebezpečí otevření Pandořiny skříňky  nových restitučních požadavků, pokud by vyrovnání s církvemi bylo právně považováno za restituci.) Nezpochybňuji nárok církve na to, co jim bylo odebráno po únoru 1948. To je potřeba napravit. Ale nelze staré křivdy  řešit křivdami novými. Novou křivdou je v této chvíli brát to málo, co mají, potřebným a zadlužovat následující generace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.