Gajdůšková: Ke globálnímu jadernému odzbrojení se musí dojít postupně

13.11.2012 8:52

Místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková přijala ve své pracovně místopředsedu Zahraničního výboru Dolní sněmovny Parlamentu Kanady Paula Dewara. Společným jmenovatelem setkání je členství obou politiků v mezinárodní organizaci „Členové parlamentů pro nešíření jaderných zbraní a jaderné odzbrojení-Parliamentarians for Nuclear Non-proliferation and Disarmament (PNND*). A. Gajdůšková je členkou organizace od roku 2009 a byla vůbec první českou zástupkyní v této mezinárodní síti.

Gajdůšková: Ke globálnímu jadernému odzbrojení se musí dojít postupně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Gajdůšková
reklama

Setkání byli přítomni také senátor Pavel Trpák (ČSSD) a koordinátorka PNND pro střední Evropu Jana Jedličková.

Pracovní jednání bylo zaměřeno na současné aktivity PNND. P. Dewar informoval o činnosti kanadských členů PNND směřující k přípravě konference za jaderné odzbrojení.

Zmínil se také o probíhající kampani za zákaz nukleárního testování pod názvem „Abolish Testing: Our Mission“ (ATOM) v spuštěné letos v srpnu v Kazachstánu, která je organizována PNND, kazachstánským parlamentem a Nazarbayevovým centrem.

Podle něho na začátku vznášeli požadavky na odzbrojení především lidé, dnes stojí v čele odzbrojovacích snah někteří politici. Je třeba opět vrátit myšlenku zpět k lidem a k tomu by měla mj. tato kampaň sloužit. P. Dewar uvedl že, „jen na pouhou údržbu jaderných arzenálů vydávají státy zhruba 100 miliard USD ročně a dalších 1 000 miliard plánují vydat v příštích letech na jejich modernizaci“.

Účastníci schůzky se shodli, že jaderné odzbrojení je složitý a velice dlouhodobý proces. Poslanec Dewar zdůraznil, že je nutné postupovat od zákazu jaderného testování přes vytvoření bezjaderných zón až po globální jaderné odzbrojení, které je konečným cílem.

A. Gajdůšková připomněla úvahy o tom, že Evropa by se mohla stát bezjadernou zónou. „To není sci-fi, ale reálná úvaha svého času dokonce formulovaná německým spolkovým ministrem zahraničí Guidem Westerwellem , “ dodala.

Praha je vnímána z globálního pohledu jako symbolické místo, kde byl zahájen proces za jaderné odzbrojení vzhledem k historickému pražskému projevu prezidenta Spojených států amerických Baraca Obamy z roku 2009. I to je jeden z důvodů, proč kanadský poslanec vyjádřil přesvědčení, že Česká republika, kde byl proces nastartován, bude na připravované konferenci zastoupena.

*PNND - je celosvětové fórum pro členy národních parlamentů s cílem sdílet informace a podněty o jaderném odzbrojení. V současnosti má PNND okolo 800 členů z více než 80 zemí světa a stále se rozrůstá (z ČR jsou členy již 4 parlamentáři).

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Gajdůšková - profil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátorka Němcová: Nákup vakcíny Sputnik, dostavba Dukovan a vlastizrada

9:02 Senátorka Němcová: Nákup vakcíny Sputnik, dostavba Dukovan a vlastizrada

Komentář na facebookovém profilu k Rusku.