Gajdůšková: NE uzavření gynekologicko-porodnického oddělení v Žatci

15.06.2012 4:50

Senát Parlamentu ČR dnes na své 23. schůzi důrazně vyzval Ministerstvo zdravotnictví ČR, Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a Ústecký kraj, aby bylo zachováno dětské a gynekologicko-porodnické oddělení žatecké nemocnice.

Gajdůšková: NE uzavření gynekologicko-porodnického oddělení v Žatci
Foto: ČSSD
Popisek: Alena Gajdůšková

Na Senát se obrátili s peticí o zachování těchto dvou významných oddělení Nemocnice Žatec 17 778 občanů lounského regionu, pro který je toto zdravotnické zařízení jedinou plnohodnotnou nemocnicí. Do jejích úprav bylo nedávno investováno 300 milionů korun.

Tato petice proto otevřela rušnou debatu mezi senátory o dostupnosti zdravotní péče nejen v Ústeckém kraji.

Podle místopředsedkyně Senátu PČR Aleny Gajdůškové je petice týkající se jedné nemocnice příležitostí k přemýšlení, jak dál se zdravotnictvím jako takovým, jakou síť vlastně potřebujeme.

„Souhlasím s tím, že je potřeba skutečně přemýšlet o koncentraci péče, o hierarchizaci péče, o optimalizaci výdajů a jejich efektivnosti. Ale jestliže na jedné straně, na jednu misku vah stavíme to, zda pracoviště je odborně fundované, zda dělá tolik případů, aby skutečně bylo bezpečné a bylo zřejmé, že je bude odvádět dobře, a na druhou stranu hovoříme o porodních domech či domácích porodech, tak mi to prostě a jednoduše neštimuje.

Myslím si, že právě porodnictví je tím, kde optimální jsou ta menší zařízení, která dovolují skutečně ženě vytvořit podmínky, kde se cítí bezpečná, kde se cítí v přátelském prostředí, ale přitom jsou to pracoviště vysoce fundovaná a připravená na jakékoliv okolnosti, které mohou v průběhu porodu vyvstat,“ uvedla Gajdůšková.

Vyzvala proto ministerstvo zdravotnictví, aby zveřejnilo vizi, kam chce systém zdravotní péče dovést. „A byla bych také ráda, kdyby ale k tomu ministerstvo dokázalo vytvořit podmínky. Nemůžeme samozřejmě souhlasit s tím, že se krajům ubírají naše finance. Jak je možné, že některé nemocnice mají hrazenu péči v jiných kategoriích, než některé druhé? Občané by si přece měli být rovni, platí zdravotní pojištění stejně, měli by mít stejný přístup ke zdravotní péči,“ dodala místopředsedkyně Senátu.

V přijatém usnesení senátoři doporučili ministerstvu zdravotnictví, Všeobecné zdravotní pojišťovně a Ústeckému kraji, aby se Nemocnice Žatec, o. p. s., stala plnohodnotnou součástí sítě zdravotnických zařízení v rámci Ústeckého kraje a i v rámci celé České republiky.

Ministerstvo pak důrazně senátoři žádají, aby ustoupilo od projektu optimalizace zpětné vazby mezi porodnicemi a aby nastavilo optimální zpětné vazby mezi poskytovateli zdravotní péče, zdravotními pojišťovnami a pacienty.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

PaedDr. Alena Gajdůšková

  • SOCDEM
  • Vždy na Vaší straně!
  • krajská zastupitelka

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

22:01 Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

Ve Strakově akademii se konalo v pořadí již 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Ra…