Gajdůšková: V debatě o etických zásadách má naše společnost ještě co dohánět

06.11.2012 20:52

V rámci vědeckého festivalu Týden vědy a techniky, který se letos koná ve dnech 1. - 15. 11. 2012, proběhla v prostorách Senátu PČR dne 6. 11. 2012 přednáška oborníka na etiku ve zdravotnictví, doktora Marka Váchy, na téma „dříve vyslovená přání“.

Gajdůšková: V debatě o etických zásadách má naše společnost ještě co dohánět
Foto: senat.cz
Popisek: První místopředsedkyně Senátu za ČSSD Alena Gajdůšková

Záštitu nad akcí poskytla místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková ve spolupráci s British Council ČR.

Přednáška spojená s diskusí se dotkla problematických otázek zdravotnické etiky: Kdo by měl za pacienty rozhodovat, pokud jim to nedovolí jejich zdravotní stav? Co znamená termín‚ „dříve vyslovená přání“ a kdo má či může být, zástupcem pacienta? Jak se liší legislativa v jednotlivých státech?

„V debatě o etických zásadách a nejen ve zdravotnictví ale ve vědě obecně, má naše společnost ještě co dohánět, “ řekla ve svém úvodním slově místopředsedkyně A. Gajdůšková.

Během své dvouhodinové přednášky pan doktor M. Vácha zmínil zajímavé informace, že legislativa ve Spojených státech amerických umožňuje všem občanům vyplnit dokumenty týkající se „dříve vyslovených přání“ či pro tento případ jmenovat své zástupce (jako např. Living Will či Health Care Proxy). Většina evropských zemí se v tomto směru již snaží přiblížit příkladu USA.

Dále například hovořil o Úmluvě o lidských právech a biomedicíně, což je mezinárodní smlouva, která upravuje práva pacientů v souvislosti s medicínou, léčbou i výzkumem. Tato úmluva byla přijata členskými státy Rady Evropy v roce 1997, Česká republika ji ratifikovala o čtyři roky později v roce 2001.
ČR sice ratifikovala Úmluvu již dávno, ale zákon, který by vůbec problematiku dříve vyslovených přání řešil, přijala až letos v dubnu.

Podle M. Váchy jen málo lidí ví, že mají možnost využít institutu „dříve vyslovených přání“. Zákon č.372/2011 sb. o zdravotnických službách jim tuto možnost v §36 dává.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

PaedDr. Alena Gajdůšková

  • SOCDEM
  • Vždy na Vaší straně!
  • krajská zastupitelka

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Gajdůšková - profil

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Přijetím eura bychom přišli o ekonomickou suverenitu

6:16 Fiala (SPD): Přijetím eura bychom přišli o ekonomickou suverenitu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k euru.