Gajdůšková: Vláda ohrožuje ústavní právo na dostupnou zdravotní péči

05.08.2012 11:48

Sociální demokracie upozorňuje, že ministerstvo zdravotnictví porušuje ústavní právo občanů na rovný přístup ke zdravotní péči a lékům.

Gajdůšková: Vláda ohrožuje ústavní právo na dostupnou zdravotní péči
Foto: senat.cz
Popisek: První místopředsedkyně Senátu za ČSSD Alena Gajdůšková

Problém spočívá v mezeře zákona o veřejném zdravotním pojištění, která umožňuje Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv nestanovit na konkrétní chorobu lék bez doplatku. Navíc skupiny léků, ve kterých má být plně hrazený přípravek, nejsou členěny dle nemocí.

Požadujeme proto po ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi:
Přijmout opatření, která by zajistila lék bez doplatku pro každou diagnózu a bylo tak naplněno ústavní právo na rovný přístup ke zdravotní péči.
Obnovit veřejnou dostupnost informací o cenách, doplatcích u léků a lécích bez doplatků a naplnit tak právo pacientů na informace.

„Problém je, že většina onemocnění vyřazuje člověka z pracovního procesu a výrazně snižuje jeho příjmy. Velká část těch, kteří si Svazu pacientů ČR, jehož jsem ombudsmanskou, stěžovali, jsou lidé s různou výší invalidity. Přitom léčba se v důsledku tzv. zdravotnických reforem neustále prodražuje. To staví lidi do neřešitelných situací a odporuje podle mého názoru jejich ústavnímu právu na rovný přístup ke zdravotní péči,“ uvedla místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Alena Gajdůšková.

 „Svaz pacientů ČR požaduje zrušení poplatků  pacientů ve zdravotnictví zavedených pravicovými vládami a vrácení právního stavu českého zdravotnictví tak, aby byla zachována solidarita nemocných s bohatými. Tato opatření současné vlády jsou likvidační a doléhají na miliony rodin, které je podle průzkumů odmítají,“ uvedl prezident svazu Luboš Olejár.

Požadavky na nápravu neudržitelné situace, za níž nese plnou odpovědnost ministerstvo zdravotnictví, budou formulovány v dopise, který bude zítra odeslán. Přílohou budou konkrétní případy s požadavkem na řešení konkrétních situací pacientů.

3 příklady ze života:

Paní, pracující na dohodu jako fyzioterapeutka:

Má babičku s Tyrlovými Cystami, potřebuje lék na bolest DHC continuus - doplatek 763 Kč.

Dítě, 9 let, Teratom  - 3 krabičky - doplatek  378 Kč. Není ekvivalent ani k jednomu.

V závěru píše – platím dceři školné, asistenta. Nevím, jak dlouho to budeme zvládat … je to šílené.

Další pacient trpící Crohnovou chorobou - lék Pentasa, doplatek 1200 Kč měsíčně (500 Kč balení).

Podobný lék má doplatek 250 Kč, ale nemá odpovídající účinek.

Pacientka z Loučné nad Desnou píše, že obvodní lékaři tvrdí, že nesmí psát léky bez doplatků. V nemocnici to nepovoluje vedení nemocnice. Navíc je informace o možnosti léku bez doplatku veřejně prakticky nedohledatelná.

PaedDr. Alena Gajdůšková

  • SOCDEM
  • Vždy na Vaší straně!
  • krajská zastupitelka

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

22:12 Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k médiím.