Španělské stroje, pořízené bez výběrového řízení prostřednictvím zbrojařské firmy OMNIPOL, podle informací ministerstva obrany selhaly při zkoušce systému protiraketové ochrany. Pro vojenské dopravní letadlo, jakým je právě CASA C-295M, je dobře fungující systém pasivní ochrany před nepřátelskou palbou naprostou nezbytností.
Španělské stroje byly pořizovány s cílem dopřát Armádě ČR moderní transportní prostředek pro přepravu materiálu a vojáků do těžko dostupných oblastí, kde operují české síly, včetně boji těžce zkoušeného Afghánistánu. Bohužel se však ukazuje, že ani několik let od jejich pořízení nejsou letouny CASA schopny adekvátně plnit tyto úkoly.
Je naprosto neakceptovatelné, aby naši vojáci, kteří jsou ochotni riskovat to nejcennější ve vojenských misích v zahraničí, byli závislí na takto poruchových letounech. Ministerstvo obrany pod vedením Alexandra Vondry by za dané situace mělo dostát svým prohlášením z minulosti a učinit kroky k vypovězení smlouvy s dodavatelem letounů společností Omnipol. Nekonečná sága letounů CASA musí být jednou pro vždy skončena.
Jan Hamáček, stínový ministr obrany za ČSSD
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz