Holinková Popková (NS-LEV21): Odmítáme zvyšování doplatků za léky

09.04.2012 20:38

Konec platnosti tzv. druhého Janotova balíčku, který dočasně snížil ceny léků o sedm procent, způsobil, že se od 1. dubna zdražilo několik stovek léků. Dotklo se to například antibiotik, léků na bolest, dezinfekčních přípravků, léků na vysoký krevní tlak, deprese, žaludeční vředy, cukrovku nebo epilepsii.

Holinková Popková (NS-LEV21): Odmítáme zvyšování doplatků za léky
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Bylo dokonce porušeno pravidlo, kdy ministerstvo zdravotnictví tvrdilo, že na každý lék, za který si musí pacient připlatit, existuje jeho plně hrazená varianta. Ve skutečnosti však již plně hrazené léky na některé z diagnóz v lékárnách nejsou k sehnání.

Od roku 2006 – tedy od té doby, kdy se vlády v České republice chopila pravice – vzrostly doplatky za léky o stovky procent. Tak výrazné zdražení nemá u nás ani v zahraničí obdoby. Od 1. dubna 2012 byly navíc vyřazeny léky, které bylo možné si zakoupit v lékárně bez receptu, ale taktéž si je nechat předepsat lékařem, kdy byly hrazeny pojišťovnami.

 Zvyšování cen doplatků za léky má za následek, že někteří pacienti v lékárně odmítnou uhradit a tedy přijmout léky, které jsou pro jejich zdravotní stav nezbytné, což může mít samozřejmě fatální vliv na jejich zdraví.

 Národní socialisté s takovým zdražením, které se rovná hazardu se zdravím pacientů, nesouhlasí. Jsme toho názoru, že je třeba zásadně změnit lékovou politiku. V prvé řadě je zapotřebí zajistit flexibilní a rychlý postup Státního ústavu pro kontrolu léčiv, aby mohla být co nejpřesněji stanovena hodnota léků. V současné době neexistují přesné kurzy přepočtu hodnoty léčiv. Například kurz pro přepočet ceny léků je nastaven na nesmyslných 31 Kč za euro, tedy v průměru o 6 Kč více, než je průměrný kurz eura vůči koruně. Uvědomuje si ministr zdravotnictví, o kolik peněz systém jen díky této chybě přichází?

 Dále je nezbytné zavést jasná a pružná pravidla lékové kontroly přes Státní ústav pro kontrolu léčiv, nezávislou odbornou organizaci farmaceutů a lékárenskou komoru. Náklady na léky jsou totiž jednou z nejméně regulovaných oblastí zdravotnictví a mnohdy přehnaně vysoké marže samotných lékáren dosahují až 33%.

 Naše léková politika má za cíl rozšířit podporu jednoho generika i na další výrobce a umožnit tak výběr vhodného léku lékařem. Tímto opatřením lze výrazně omezit monopol farmaceutických firem.

 Pravicové vlády svým přístupem k lékové politice, který je výhodný prakticky jen pro farmaceutické firmy, hazarduje se zdravím občanů. Národní socialisté jsou toho názoru, že léková politika musí být přizpůsobena pacientovi a jeho potřebám, nikoliv farmaceutickým společnostem.

Michaela Holinková Popková, místopředsedkyně Zdravotní rady NS-LEV 21

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…