Hubáčková (KSČM): Školné jako „dárek“ občanům do nového roku

31.12.2012 13:20 | Zprávy
autor: kscm.cz

Tisková zpráva KSČM: Vyjádření poslankyně Parlamentu ČR Gabriely Hubáčkové k návrhu nové koaliční smlouvy ve vztahu ke školství (zápisné).

Hubáčková (KSČM): Školné jako „dárek“ občanům do nového roku
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Nová koaliční smlouva se již rýsuje a je v ní schováno mnoho ani ne tak „nového“, jako spíše toho, co koalice ještě nestačila zakomponovat do zákonů, popřípadě co ještě se dá změnit na chodu této republiky - k obrazu obměněné koalice a ke škodě většiny občanů.

A tak jsou po schváleném zvýšení daní připravena další opatření v podobě omezení přídavků na děti a zavedení zápisného pro všechny vysokoškoláky, a to již od září 2013. Vskutku „skvělé“ opatření v době nepříznivého demografického vývoje!

Také se počítá se sloučením některých veřejných VŠ, kdy podpory se má dočkat hlavně pět výzkumných univerzit. Zajímavá je úvaha, kdy větší váhu by mělo na úkor magisterského studia dostat bakalářské, z něhož se „musí stát uzavřený celek“. Jsem zvědavá, jak bude vláda v této věci postupovat. Zda se skutečně zaměří na vyšší kvalitu vzdělání, nebo půjde spíše o to, jak pod pohrůžkou případného zrušení školy nebo zúžení oboru „zmáčknout“ neposlušné akademiky, kteří si dovolují kritizovat reformní záměry Nečasovy vlády.

Nejvíce charakteristické je pro postup vlády právě ono prosazované „zápisné“, které je formou školného. První „slibovaná“ výše školného se pohybovala kolem 2000 Kč za semestr. A nyní vláda zcela vážně deklaruje částku 5–6 tisíc korun! To považuji za neskutečnou nehoráznost. Myslet si, že název zápisné je méně pobuřující, je opravdu úsměvné. Koalice opět jaksi zapomněla, nebo ji to prostě nezajímá, že existuje mnoho rodin, které po zaplacení nájemného a dalších nutných nákladů ani nedosahují svým platem na oněch 6 tisíc. A navíc, vzdělávací systém vyžaduje mnoho dalších poplatků, které nemají s výukou nic společného.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.