Hubáčková (KSČM): Současná amnestie se jeví jako špatný vtip

08.01.2013 5:27

Vyjádření poslankyně G. Hubáčkové k dopadům vyhlášené amnestie

Hubáčková (KSČM): Současná amnestie se jeví jako špatný vtip
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM
reklama

Amnestie je rozhodnutí o hromadném, úplném nebo částečném prominutí trestu, a současně o zahlazení odsouzení pro trestný čin. V České republice bývá doprovázena abolicí, tj. rozhodnutím o zastavení nebo nezahájení trestního řízení pro činy, na něž se vztahuje.

Udílet amnestie je oprávněn prezident republiky, rozhodnutí ale vyžaduje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády. Odpovědnost za amnestii tak nese vláda.

Jak jednoduchá a prostá definice. Takováto amnestie byla dárkem na rozloučenou od končícího prezidenta V. Klause. Už při první informaci o tomto překvapení se mnoho lidí zděsilo, ale opravdová panika nastala až druhý den po vyjmenování a vyčíslení počtu odsouzených, kterých se to bude týkat.

Rozsah amnestie hnul žaludkem mnoha lidí. Zvláště pak v Ústeckém kraji, zejména na Šluknovsku… Není to tak dlouho, co se tam alespoň trochu stabilizovala situace a co se lidé přestali bát. Vzhledem k sociální situaci v tomto regionu to nebude nic jednoduchého ani příjemného. Nemusím mít zvláštní schopnosti, abych tušila, že riziko, že i zde tito lidé budou ve své trestné činnosti po propuštění z vězení znovu pokračovat, je opravdu veliké. Toho se bojí nejen starostové obcí, ale všichni dotčení občané. A to nemluvím o náporu na jednotlivé úřady práce a vlastně všechny státní a obecní orgány. Kdo se postará o to, aby nepřibylo bezprizorních lidí, ze kterých se stanou bezdomovci?

Vypadá to jako výsměch všem policistům, státním zástupcům a soudcům, kdy vlastně kdosi podupal výsledky jejich práce a úsilí. Je to výsměch všem slušným občanům této republiky. Těžko se popisují pocity 90 % obyvatel, kteří jednoznačně nesouhlasí s rozsahem této akce.

Celá amnestie i její odůvodnění se teď jeví jako hodně špatný, až sarkastický vtip.

Gabriela Hubáčková, poslankyně Parlamentu ČR

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kscm.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítová (ANS): Žádost na vymáhání reparací od Německa

7:29 Vítová (ANS): Žádost na vymáhání reparací od Německa

Otevřený dopis ministrovi zahraničních věcí s žádostí na vymáhání německých reparací vládou ČR.