Ivo Valenta (SsČR): Bojuji za změnu

12.03.2015 12:33

Na včerejším jednání Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu jsme projednávali dva zákony související s novou povinností bytových družstev, společenství vlastníků bytových jednotek či majitelů bytových domů instalovat v bytových jednotkách měřiče či indikátory spotřeby tepla a na základě těchto přístrojů rozpočítávat náklady na vytápění.

Ivo Valenta (SsČR): Bojuji za změnu
Foto: Archiv Ivo Valenty
Popisek: Ivo Valenta.
reklama

Jak jsem již uvedl, považuji tyto nové povinnosti za nesmyslné a nadbytečně zasahující do svobody rozhodnout si o řešení vzájemných vztahů po svém. Mým původním úmyslem proto bylo otevřít tuto problematiku právě na našem výboru a shodou okolností se tak stalo ve chvíli, kdy k nám z Poslanecké sněmovny doputovaly právě dva související tisky.


Předložil jsem pozměňovací návrh, kterým by tyto nové povinnosti byly ze zákona zcela vypuštěny. Obdobný návrh padl již během projednávání v Poslanecké sněmovně a bohužel nebyl schválen, neboť Ministerstvo průmyslu a obchodu tvrdí, že se jedná o opatření, ke kterému nás váže směrnice EU. Co však již nedodává, je skutečnost, že v implementaci této směrnice jsme, jako již mnohokrát v minulosti, „bruselštější než Brusel“, neboť povinnost instalace měřičů a povinnost rozpočítávání nákladů na vytápění mají být zavedeny, pokud je to technicky možné a nákladově efektivní.


V tuto chvíli je zřejmé, že zcela zrušit povinnost instalace měřičů a rozpočítávání nákladů podle nich se nám bohužel s ohledem na naše „evropské“ závazky pravděpodobně nepodaří. Úspěchem dnešního jednání ale je, že Ministerstvo průmyslu a obchodu pod tlakem mé iniciativy a argumentů členů našeho výboru, které zaznívaly v diskusi, ustoupilo a slíbilo, že do projednání těchto návrhů zákonů na plénu Senátu v příštím týdnu připraví pozměňovací návrh, který povinnost instalace měřičů zmírní a umožní majitelům bytových domů se z ní vyvázat tím, že prokáží, že tento krok nepřinese očekávanou úsporu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Ivo Valenta
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Okleštěk: Nechceme šířit paniku, situaci ale nemůžeme podceňovat

17:21 Hejtman Okleštěk: Nechceme šířit paniku, situaci ale nemůžeme podceňovat

Ve středu 26. února přesně v osm hodin ráno zasedne krajský krizový štáb. Kvůli aktuální situaci ohl…