Jakub Šiška: S domácími porody si stát stále neví rady

09.02.2013 21:40 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Ve víru kolem prezidentských voleb zanikl důležitý soudní rozsudek ohledně tak zvaných domácích porodů. Krajský soud v Brně dal opakovaně za pravdu ženě, kterou záchranka po domácím porodu proti její vůli odvezla i s dítětem do porodnice. Stát má podle verdiktu zajistit, aby si žena mohla k domácímu porodu zavolat odbornou asistenci.

Jakub Šiška: S domácími porody si stát stále neví rady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kojenec

Vláda je ale nad tímto požadavkem bezradná, jak upozorňuje v následujícím příspěvku Jakub Šiška.

Známý brněnský případ z roku 2010 je ukázkou toho, že Česko si narozdíl od západoevropských států neví s domácími porody rady. Připomeňme, že o domácí porod původně nemělo vůbec jít. Ženě nastala požehnaná hodina tak rychle, že než stačila přijet záchranka, bylo dítě na světě. Přivolaný lékař přestřihl pupeční šňůru, vše zkontroloval a přestože nezjistil žádný problém, trval na okamžitém transportu do nemocnice. Pacientka však chtěla s manželem a dítětem navštívit porodnici až ráno. Lékař však zavolal policii, která ženu i s dítětem doslova deportovala do nemocnice.

Krajský soud v Brně rozhodl, že k převozu dítěte proti vůli rodičů nebyl právní důvod. Znalecký posudek konstatoval, že dítě bylo před převozem zdravé a plně adaptované a že možnost vykrvácení přes pupečník byla prakticky nulová. V odůvodnění rozsudku soud kritizuje absenci profesionální péče o ženy a děti při domácích porodech a konstatuje, že ženy a děti mají na takovou péči právo. Záchrance uložil se ženě omluvit a vyplatit finanční odškodnění. Na základě odvolání brněnské záchranky soud provedl další důkazy a svůj předchozí verdikt potvrdil. Rozsudek je přesto stále nepravomocný, protože na základě nového odvolání záchranky se bude případem zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Ústavní soud porušil zákon

16:18 Rajchl (PRO): Ústavní soud porušil zákon

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k verdiktu Ústavního soudu stran kompetenční žaloby p…