Při pohledu na taktiku, kterou nová vláda uplatňuje na ministerstvech, se nemůžu ubránit hořké vzpomínce na Topolánkovu éru, kdy byli likvidováni všichni, kteří byli nové vládě jakkoliv nepohodlní, ať už z důvodu špatné politické příslušnosti, vlastního názoru či, a to především, faktu, že nepatří k nové mocenské skupině. Bez ohledu na to, kolik to bude stát, budou zlikvidováni všichni. Nemluvím přitom o nějakém odchodném náměstků, ale dopadu na fungování celého státu. Reálně nám totiž v tuto chvíli hrozí, že bude paralyzován chod ministerstev i celého státního řízení.
Samozřejmě s touto praxí nezačal expremiér Topolánek. Uvědomím-li si Babišovo postavení a úlohu, napadá mne mnohem děsivější srovnání a sice s římským diktátorem Sullou. Tento antický státník byl zvolen do vedení státu rovněž díky tomu, že si klíčové úřady i lidi koupil, podobně jako Babiš dosáhl na mety nejvyšší díky penězům. Sulla vzápětí přetavil svou moc v diktaturu, před níž se třásl celý Řím. Kdo se ocitl na seznamu proskribovaných, stal se lovnou zvěří. Naopak k majetku, moci a vlivu se dostali lidé, kteří byli blízcí a loajální Sullovi. Diktátor Sulla byl tím, kdo položil základy k tomu, aby byla staré římská republika pohřbena. Co bylo dalším stupněm? Císařství a diktatura jednoho muže. Fakt, že se císař nazýval jako princeps, tedy první mezi rovnými, nikoho neuklidní. Nenaznačuje nám aktuální vývoj na ministerstvech něco podobného?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Hrdina - profil