Janeček (ČSSD): Prezident (z)vůle boží

07.01.2013 15:31 | Zprávy

Čím je právo pro profesora teoretické ekonomie? Určitě ničím důležitým, čím by se lidé měli zabývat, na rozdíl od tenisu, sjezdového lyžování a organizovaného sběru jihoamerických tužek.

Janeček (ČSSD): Prezident (z)vůle boží
Foto: senat.cz
Popisek: Miloš Janeček

Někteří teoretici se domnívají, že právo by nemělo být před ekonomií – naopak, mělo by pasivně reagovat na její vývoj a umět elasticky legalizovat některé excesy volného trhu. K těmto mudrcům se zjevně řadí i ekonom Klaus, když již před 15 lety v přednášce věnované vztahu práva a ekonomie poznamenal, že leckdy mohou být náklady na dodržování práva větší než výnosy, které plynou z jejich nedodržování.

“Všichni maximalizují svůj užitek a to je možné někdy dodržováním zákonů, jindy jejich nedodržováním, řekl Václav Klaus doslovně.“ Jinak řečeno, právní systém svou povahou neměl bránit maximalizaci zisku, ať to stojí, co to stojí.

Bylo by v této souvislosti zajímavé dát si tu práci a spočítat, kolik rozkradených a zašmelených miliard svou amnestií vlastně omilostnil. Nemá cenu je jmenovat všechny výtečníky, které Klaus podpořil; má však cenu napsat k nim pravdivá adjektiva, neboť budou-li omilostnění, bude se na jejich činy nahlížet tak, jako by se nikdy nestaly. S vězeňskou celou se patrně nesžije silniční pirát Trpišovský, Jiří Berka ze stejnojmenného gangu, notorický podvodník Kohout, neurvalý hokejista Duda, „podnikatel“ Tomáš Pitr, fašizoidní xenofobové Dělnické strany, či tuneláři z H-Systému.

Kromě neúcty k práci policie a soudců a mrhání jejich časem je takováto amnestie vzkazem

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: cssd.cz

Jak chcete odříznout politické neziskovky od dotací?

Tvrdíte, že doufáte, že se vám politické neziskovky podaří odříznout od dotací. Zajímalo by mě, jak to chcete udělat? Fandím vám, ale myslím, že je to nereálné.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Žádný úspěch se nezrodí z opatrného přešlapování

7:17 Schillerová (ANO): Žádný úspěch se nezrodí z opatrného přešlapování

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prorůstové strategii hnutí ANO pro příští roky