V Evropě je alkohol vyráběn a spotřebováván po tisíciletí a v minulosti sehrával podstatnou roli v medicíně. Trh s alkoholem byl regulován i tehdy, zejména však z důvodu zajištění veřejného pořádku, nikoli zdraví a bezpečí občanů.
Postoj k alkoholu změnila až moderní doba, industrializace a objev silných destilátů. V České republice náš vztah k alkoholu zatím nejvíce ovlivnila tragická úmrtí související s metanolovou kauzou. Český, jinak poměrně tolerantní postoj k alkoholu, pak zvrátila vyhlášená prohibice.
Pruderní Američané, genetika Asiatů a česká pivní duše
Evropa hraje centrální roli na globálním trhu s alkoholem, na Evropu připadá až čtvrtina celosvětové produkce alkoholu a více než polovina světové produkce vína. Význam evropského obchodu s alkoholem dokládá skutečnost, že 70 % exportu alkoholu a polovina importu se týká právě Evropy.
Vedle obchodu s alkoholem nejsme v Evropě pozadu ani s jeho konzumací. Evropané přistupují k alkoholu na rozdíl od prudérních Američanů či Asiatů, kteří díky své genetické výbavě pít příliš nemohou, bez větších zábran. Rozdíly v konzumaci typu a množství alkoholu však najdeme i v Evropě. Na severu se pije především pivo, naopak jih Evropy je vyhlášen konzumací vína, a to již během dne. Nejvíce alkoholu se pak vypije v bývalých postsovětských zemích. Důležitou roli alkoholu v Evropě pak dokládá skutečnost, že o vynález vodky se dodnes přou Poláci, Ukrajinci a Rusové.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS