KSČM: Vyzýváme vládu - respektujte nedůvěru občanů a odejděte

24.03.2012 6:41

Informace z 18. zasedání Ústředního výboru KSČM.

KSČM: Vyzýváme vládu - respektujte nedůvěru občanů a odejděte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip
reklama

Vinou svých nekoncepčních, protilidových a ekonomicky zničujících opatření ztratila Nečasova vláda důvěru nejširších vrstev občanů ČR. Potvrzují to jak průzkumy veřejného mínění, tak sílící projevy občanské neposlušnosti a nespokojenosti. Formálně sice vláda důvěru Poslanecké sněmovny má, ale její většina v této komoře parlamentu se opírá o výsledky voleb, které již dávno neodpovídají realitě. Tím spíše by měla respektovat názory opozice a především názory občanů. Čím více se rozevírají nůžky mezi kroky vlády a názory většiny společnosti, tím více  je zřejmé, že tato vláda materiálně důvěru občanů už dávno ztratila a nemá právo na další existenci. Již není legitimní a jakékoli její rozhodnutí je do budoucna zpochybnitelné.

P. Nečas na poslední konferenci o ekonomickém a hospodářském zapojení ČR v rámci EU deklaroval, že budoucnost je ve vícerychlostní Evropě. Přiznal tak, že není schopen zajistit pro ČR postavení rovnocenného partnera mezi státy EU a ani se o to nesnaží. Vláda není schopna vypořádat se ani s tím, aby byla nejen plátcem, ale i příjemcem evropských dotací. Nečasův kabinet opakovaně předkládá jen omšelé neoliberální sliby. Jinou než nepřímou daň nehodlá zvyšovat, sliby o údajné solidaritě napříč společností, spojené s návrhem na zavedení dalšího pásma daně u příjmů nad 100 tisíc měsíčně jsou nejspíš opět jen zkušebním balónkem, zda to ti, kteří vládní strany sponzorují, vůbec dovolí. Přitom zvyšování DPH bude dále snižovat koupěschopnou poptávku obyvatel. Takzvaně reformní činnost vlády překročila nejen práh sociální únosnosti u občanů s nižšími příjmy, včetně důchodců, ale i práh tolerance u středních tříd. Má se zpomalit až zastavit růstu penzí, vláda chystá další propouštění zaměstnanců ve veřejných službách.

KSČM žádá zastavení důchodové reformy, která má od příštího roku přesměrovat část odvodů ze státního důchodového systému do soukromých fondů. Žádá zastavení dalších asociálních kroků plánovaných touto vládou. Prosazuje přijetí ekonomických opatření, která povedou k nastartování hospodářského růstu ČR, včetně podpory spotřeby domácností či investic do veřejných zakázek.

KSČM hlasování o nedůvěře vládě, třetí v tomto volebním období, nepokládá za „inflační“. Je to jediný způsob, kterým může dát parlamentní opozice zřetelně najevo svůj postoj k zničující vládní politice. A je to i jediná možnost, jak vyjádřit na půdě sněmovny názory na otázky, o nichž koaliční většina nedovolí jednat při řádné schůzi sněmovny.

KSČM souhlasí s pátečním rozhodnutím odborových svazů odejít z jednání tripartity na protest proti neochotě vlády v čemkoli ustoupit. Podporuje rozhodnutí Českomoravské konfederace odborových svazů uspořádat 21. dubna v Praze i dalších městech demonstrace proti novým vládním škrtům a úsporným opatřením. KSČM spolu s Odborovým sdružením Čech, Moravy a Slezska tuto demonstraci podpoří svou účastí, stejně jako podporuje veškeré protesty občanské veřejnosti a odborů proti Nečasově vládě a za její odstoupení. K osobní účasti na těchto akcích KSČM vyzývá i širokou veřejnost. Zároveň se však distancuje od iniciativ a akcí, které jsou zneužívány uskupeními či osobami tíhnoucími ke krajně pravicovým, neonacistickým ideologiím.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kscm.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Toman: Jednání se zemědělskými odboráři jsou vždy na vysoké odborné úrovni

15:59 Ministr Toman: Jednání se zemědělskými odboráři jsou vždy na vysoké odborné úrovni

O řešení sucha, nedostatku vody, nebo jejím nárazovém přebytku, o kůrovcové kalamitě a obnově lesů h…