Klasnová: Když stát nestačí, musí pomoci úprava systému

14.08.2012 19:48

Věci veřejné podaly novelu zákona o pojistném na sociální zabezpečení, která zavádí tzv. mezigenerační solidaritu.

Klasnová: Když stát nestačí, musí pomoci úprava systému
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Klasnová

“Při vládních opatřeních, jakými jsou zvyšování DPH a snižování valorizace důchodů, považuji mezigenerační solidaritu za nutnou účinnou pomoc seniorům. A doufám, že pro její zavedení získají VV dostatečnou podporu, už proto, že se k tomuto principu hlásí i další politické strany a ve svém programovém prohlášení i vláda,” uvedla Kateřina Klasnová, šéfka poslaneckého klubu VV.

Mezigenerační solidarita. Norma, jež umožní lidem přispět jedním procentem z vlastního pojistného na důchod rodičů. “Vláda zvyšuje DPH. To znamená, že potraviny a léky, základní potřeby seniorů, budou zatíženy již patnáctiprocentní daní. Navzdory tomu však vláda snížila valorizaci důchodů. Není jiná cesta, jak výpadek v příjmech seniorům nahradit, než mezigenerační solidarita,” řekla místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová.

Když mezigenerační solidarita neprošla sněmovnou jako pozměňovací návrh Věcí veřejných k vládnímu zákonu o důchodovém pojištění, podaly ji včera VV samostatně. “Sněmovní tisk 766 dnes podepsal místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek a odchází tedy na na vládu. Ta bude mít klasickou třicetidenní lhůtu k projednání. Pokud bychom tedy ve sněmovně návrh schválili, je ještě možné stihnout platnost návrhu od 1. ledna 2013. Návrh nicméně počítá s tím, že slevu na pojistném by bylo možno uplatnit za rok 2013,” dodala Klasnová. Návrh podali spolu s ní také předseda VV Radek John a poslanci Jana Drastichová a Michal Babák.

Snížení valorizace důchodů znamená pro každého jednotlivce výpadek asi dvou set padesáti korun měsíčně, tedy nezanedbatelné tři tisíce korun ročně. “Právě tuto částku doplní možnost osob výdělečně činných, a to jak zaměstnanců, tak OSVČ, odepsat procento z pojistného ve prospěch důchodů rodičů,” připomněla Klasnová. Toto procento bude moci potomek libovolně rozdělit mezi oba rodiče, či jej věnovat celé jen jednomu z nich.

“Věci veřejné v návrhu vycházejí ze své teze, že pracovat a mít děti se musí vyplatit,” dodala Klasnová. “Vzhledem k tomu, že zavedení mezigenerační solidarity ve výši dokonce dvou procent měla v programu i TOP 09 a mezigenerační solidarita byla i součástí koaliční smlouvy, věřím, že se nám podaří sehnat podporu i vládních poslanců. A samozřejmě jednám o podpoře i sposlanci ČSSD,” uzavřela Klasnová.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

6:03 Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

Kdo nás osvobodil? A komu to nemáme zapomenout? Snad nám ministryně Černochová napoví!