Klasnová: Opravdu musí ČRo prodávat zámek soukromé osobě, navíc v době krize?

04.01.2012 17:11

Rada Českého rozhlasu by měla zítra podepsat prodejní smlouvu zámku v Přerově nad Labem. Nejen místopředsedkyni sněmovny a středočeské poslankyni Kateřině Klasnové se postup Rady nezamlouvá, proti je i přerovská radnice. Renesanční skvost by měl přejít do soukromých rukou.

Klasnová: Opravdu musí ČRo prodávat zámek soukromé osobě, navíc v době krize?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Klasnová
reklama

Rozhlas, tehdy Československý, získal renesanční zámek v Přerově nad Labem počátkem 80. let od státu za jednu korunu. Rada Českého rozhlasu by měla ve čtvrtek s kupcem Martinem Švehlou podepsat smlouvu o prodeji zámku za dvacet milionů korun. Rozhlas přitom do rekonstrukce zámku v průběhu let investoval minimálně právě dvacet milionů.

 „Český rozhlas je veřejnoprávní institucí, je financován z koncesionářských poplatků, měl by být nositelem určité kultury a strážcem kulturního dědictví národa. Neočekávala bych tedy striktně tržní přístup k prodeji zámku. Renesanční skvost může skončit v rukách soukromníka, který nepředložil žádný záměr jeho využití, není jasné, zda bude zámek a jeho okolí přístupné veřejnosti či jaká bude garance, že se z památky nestane časem ruina,“ uvedla místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová. „Také nechápu, proč Rada na prodej tak tlačí. Diskuse o prodeji zámku trvá už několik let, prodej schválila Rada v listopadu loňského roku a už zítra chce uzavřít smlouvu. Nejsem si jista, zda je rozumné prodávat v době recese, kdy šly všechny realitní ceny dolů?“ zeptala se Klasnová. A připomněla například shodu vedení sněmovny, podle níž s uvažovaným prodejem rekreačních objektů a vily předsedy sněmovny dolní komora počká na dobu, která bude prodeji realit příznivější.

Postup Českého rozhlasu se nelíbí ani zástupcům vedení města, ani obyvatelům Přerova nad Labem či členům občanského sdružení Přerováci nadlabáci. Místostarostka Irena Gregárková připomněla, že prodej zámku se uskutečnil bez výběrového řízení. A také to, že rozhlas odmítl nabídku Středočeského kraje na převzetí zámku, zbudování expozice a propojení se stávajícím přerovským skanzenem.

V zámku byl umístěn rozhlasový archív. Po přestěhování skladu zvukových nahrávek zůstal zámek několik let prázdný a rozhlas pro něj nemá využití, naopak musí platit jeho provoz.

Případný kupec Martin Švehla byl v letech 1985-1990 ekonomickým redaktorem Československé televize, roku 2003 jej zpět do ČT přivedl generální ředitel Jiří Janeček. Roku 2007 ČT opustil a stal se viceprezidentem pro vnější vztahy Citibank. Nyní přednáší na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Veciverejne.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prokop (ANO): Hotel Opatov na jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy

22:48 Prokop (ANO): Hotel Opatov na jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy

Milí sousedé, asi jste v tomto týdnu zaregistrovali, že magistrát začíná váhat s již několikrát doml…