Kohoutová (ODS): Problémy se sociálními kartami se daří odstraňovat

12.02.2013 18:58 | Zprávy
autor: PSP ČR

Řeč na 51. schůzi PS PČR dne 12. 2. 2013.

Kohoutová (ODS): Problémy se sociálními kartami se daří odstraňovat
Foto: modrenoviny.cz
Popisek: Poslankyně Lenka Kohoutová

Paní předsedkyně, kolegyně, kolegové, nikdo tady není asi z koalice větším kritikem sKarty neboli karty sociálních systémů než Lenka Kohoutová. Ale tento návrh já nemůžu podpořit. A možná mi stojí za to, abych vysvětlila proč a možná abychom si to tady řekli, kde jsou jaksi neuralgické body tohoto návrhu.

První je, a to tady zmínil pan kolega Drábek, že tyto karty jsou současně kartami osob se zdravotním postižením, čili rozlišení TP, ZTP a ZTP/P. A tato změna s tím nepočítá. Ona prostě jaksi neříká, co s těmito lidmi. Opravdu vypadly by tak zvané průkazy lidí se zdravotním postižením. To vidím jako velký problém.

Pak je tady další věc a ta je o tom, že říkat, že necháme třeba jenom hmotnou nouzi a někoho necháme a někoho nenecháme, karty zrušíme úplně nebo je zachováme pro někoho jiného... Ten systém jako takový, a to je nutné říci, kvůli koaličnímu partnerovi ODS zůstal dobrovolný. A čtěte si to všichni, jak chcete. Prostě karta sociálních systémů je jeden z prostředků na výplatu dávek. Není možné kartu někomu nařídit jako platební prostředek, a to jsme vybojovali v tom ohledu, že bez toho by karta nevznikla.

To, že karta sociálních systémů, je vysvětlována jinak a lidem jinak nařizována, to je prostě problém Ministerstva práce a sociálních věcí. Koukám, že kolega Skokan se mnou nesouhlasí, ale tak ať to možná potom vysvětlí jinak.

Důležité je říci, že karta naráží na mnoho problémů, které se v současné době podařilo panu premiérovi ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí vyřídit. Například, a to si pojďme říci, že bankovní poplatky se v žádném případě neplatí. Žádné za vedení sKarty. Výběry jsou teď nově navrženy všechny zadarmo. Dobrovolnost té karty je a bude zaručena.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blaha (ODS): Strážnice patří verbířům, ne politikům

19:11 Blaha (ODS): Strážnice patří verbířům, ne politikům

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě dvou ministrů ze strany Motoristů na folkl…