Liška (SZ): Kocourkov v obnovitelných zdrojích

14.11.2011 5:45

Poslankyně a poslanci schválili sporný zákon, který staví byrokratické – a v mnoha případech nepřekonatelné – překážky pro využívání obnovitelných zdrojů energie.

Liška (SZ): Kocourkov v obnovitelných zdrojích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Díky zákonu se šetrně vyrobená energie nemusí vůbec dostat k zákazníkům, místo cíleného energetického využití bioodpadu v bioplynových stanicích stát upřednostňuje likvidaci odpadu ve spalovnách, prodloužení podpory spoluspalování dřevní štěpky s uhlím v elektrárnách ohrozí malé lokální výtopny a kogenerační stanice i uživatele domácích kotlů na peletky.

Zelení dlouhodobě podporují proměnu české energeticky náročné ekonomiky na moderní efektivní hospodářství s širokou paletou čistých, lokálních zdrojů. Vrátí-li se SZ do parlamentu, pak bude prosazovat restart využívání energie ze slunce, vody, větru a biomasy - s novým nastavením chytré podpory za rozumnou cenu pro spotřebitele podle aktuálních ekonomických trendů.

„Za smogem hustým tak, že by se dal krájet, schválili poslanci zákon o útlumu obnovitelných zdrojů energie. Právě ve dnech, kdy občané České republiky dýchají zhoršený vzduch zamořený oxidy dusíku a prachem, Nečasova vláda vyslala signál, že jí na zdraví občanů nezáleží. Poslanci jedním zvednutím ruky škrtli i tisíce pracovních míst, které rozvoj obnovitelných zdrojů mohl vytvořit," říká Ondřej Liška, předseda Strany zelených.

„V české energetice opět vládne ČEZokracie. Po letech, kdy se i v energetice Česká republika začala přibližovat k zdravějším západoevropským poměrům, dnes tzv. zákon o podporovaných zdrojích energie zamířil kormidlo ostře na východ. Tak jako před rokem 1989, i nyní jsou naším energetickým vzorem Rusko nebo Čína. Vláda Petra Nečase není ani reformní, ani proevropská a rozhodně jí nejde o udržitelný rozvoj ČR," zdůrazňuje Ondřej Liška.

„Fotovoltaické elektrárny na střechách budov, větrníky nebo bioplynové stanice zpracovávající bioodpad jsou symbolem moderní zelené ekonomiky. Jde nejen o symbol respektu k životnímu prostředí a k místní ekonomice, ale je to i příspěvek k dnes tolik oslavované energetické bezpečnosti a nezávislosti na dovozu energií z nestabilních zemí," uzavírá Ondřej Liška.

Více:
Dotace pro obnovitelné zdroje pro 2012 mají být jako letošní

##PROFIL 198##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Výborný: Budeme tyto věci mít pod kontrolou

19:02 Ministr Výborný: Budeme tyto věci mít pod kontrolou

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…