Liška (SZ): Za politickou krizí je systém financování stran. Bárta je jen jeho ikonou

11.4.2011 1:49 odp.

"Otázka způsobu financování politických stran je podle mého názoru jedním ze základů krize našeho politického systému, který dnes již podle analytiků sužuje problém systémové korupce. Bez nastavení transparentního financování politických stran se Česká republika jednoduše nemůže pohnout dál. Deset jednoduchých kroků, jak to změnit."

Liška (SZ): Za politickou krizí je systém financování stran. Bárta je jen jeho ikonou

Neustálý proud nových informací souvisejících s kauzou ministra Víta Bárty již pomalu smyl jeden z hlavních bodů celé kauzy, a to důvod, proč měl být pan poslanec Škárka korumpován. Vít Bárta si měl podle pana Šárky kupovat měsíčními úplatky jeho mlčenlivost, neboť jako statutární místopředseda Věcí veřejných věděl podrobnosti o způsobu jejich financování, které měly zůstat skryty.

Právě otázka způsobu financování politických stran je podle mého názoru jedním ze základů krize našeho politického systému, který dnes již podle analytiků sužuje problém systémové korupce. Bez nastavení transparentního financování politických stran se Česká republika jednoduše nemůže pohnout dál.

Jelikož současná vláda o boji s korupcí, jehož je otázka financování stran nedílnou součástí, pouze hovoří, rozhodli jsme se jako Strana zelených připravit novelu Zákona o sdružování v politických stranách a hnutích a dalších zákonů.

Návrh vychází ze zeleného desatera boje proti korupci v oblasti financování politických stran, které jsme představili již v minulosti. Určitě zazní, že jde jen o byrokratická a finančně náročná ustanovení. Budou se hledat důvody, proč je nezávádět. Už teď jsou směšné. Strana zelených většinu z nich dodržuje dobrovolně už nyní i přesto, že má velmi úsporný aparát.

Těchto deset konkrétních bodů musí podle našeho názoru novela bezpodmínečně obsahovat:

1. Povinnost stran zřídit si zvláštní bankovní účet pro financování volebních kampaní, kde budou vykazovat zvlášť příjmy a výdaje pro každé volby. Tento systém již dobře funguje ve Velké Británii, Španělsku či Portugalsku.

2. Ustanovení mezní hranice nákladů (stropu) na volební kampaně v závislosti na druh voleb.

3. Povinnost vyhotovení předběžné a závěrečné zprávy o volebních nákladech a předložení těchto zpráv Ministerstvu Financí ČR. Tyto zprávy musí být veřejně přístupné na internetu.

4. Pravidlo, že všechny finanční operace nad určitý limit (5000 eur) lze provádět pouze bezhotovostní cestou s identifikací plátce a příjemce.

5. Povinnou každoroční kontrolu účetnictví stran nezávislým auditorem vylosovaným MF ČR ze seznamu Komory auditorů ČR, jehož závěry budou zveřejněny na internetu.

6. Zveřejňování výročních zpráv stran na internetu a transparentní projednání výročních zpráv formou správního řízení např. před NKÚ. Výroční zprávy by měly obsahovat jasnější a podrobnější informace.

7. Zavedení povinnosti poskytovat informace v oblasti hospodaření včetně smluv hospodářské povahy.

8. Pravidlo, že požadavky na zprůhlednění financování politických stran uvedené v bodech 4, 5, 6 a 7 musí platit beze zbytku i pro obchodní společnosti zřizované stranami. Ideální by bylo takové obchodní společnosti úplně zakázat a jejich činnost převést přímo pod politickou stranu.

9. Povinnost zveřejňovat všechny dary ve výročních zprávách a na internetu.

10. Omezit zákonem výši členského příspěvku maximálně na 5 000 Kč.

Tuto novelu představíme do konce měsíce již v paragrafovaném znění a oslovíme s ní všechny zákonodárce. Bude dobře vidět, kdo s korupčním systémem chce bojovat doopravdy a kdo o boji s ním chce pouze mluvit. Bez transparentního financování politických stran se systémovou korupcí u nás bojovat nelze.

Vyšlo na blog.aktualne.cz

Dotaz Ondřeji Liškovi můžete položit ZDE 

##MINIPAS 198##

SLEDUJEME kauzu peníze za mlčení ve VV

Dále čtěte:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zeleni.cz

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Sdělte prosím s kým jste schopni jít při volbách do nějaké/program/ koalice

Úspěch ve volbách/ v politice/ m.j.předpokládá,najít spojence ve stranách, které mají v programu podobné cíle,záměry a metody řešení,jinými slovy k prosazení se u voličů nestačí mít " jenom" pravdu v pohledu jak by se věc mohla lépe řešit,nýbrž přímo čím,jakými změnami lze ukončit současný děsivý úp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš (ANO): České republice po různých privatizacích nepatří téměř nic

12:12 Babiš (ANO): České republice po různých privatizacích nepatří téměř nic

Projev na 30. schůzi Poslanecké sněmovny 7. července 2022 k možným korupčním skandálům uvnitř hnutí …