Maršíček (KSČM): Současný stav civilní ochrany je neuspokojivý

09.02.2012 19:00 | Zprávy

V České republice je civilní ochrana podřízena Hasičskému záchrannému sboru ČR (HZS ČR), přestože v naprosté většině evropských zemí působí samostatně.

Maršíček (KSČM): Současný stav civilní ochrany je neuspokojivý
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Stínový ministr KSČM pro resort vnitra Zdeněk Maršíček

V bezpečnostním systému ČR je zařazen i Integrovaný záchranný systém (IZS), který je v gesci Ministerstva vnitra a je rovněž řízen HZS ČR. Jeho jednotlivé složky se však potýkají s nedostatkem finančních prostředků, a s legislativními nedostatky, které se dotýkají nejen hasičů, záchranné služby a policie, ale i ostatních složek IZS. Zásadním nedostatkem pak bylo zrušení záchranných praporů Armády ČR a postupné převádění jejich úkolů na HZS ČR. Převedení jednoho záchranného praporu Armády ČR (Hlučín) pod hasičský záchranný sbor nemůže nahradit vybavování jednotek HZS technikou, která byla dříve u záchranných praporů, protože s tím není spojeno i navýšení početních stavů zásahových jednotek. Přitom ještě v listopadu 2009 hodnotil generální ředitel HZS ČR, že na tom není hasičský záchranný sbor tak špatně, aby se musely uzavírat požární stanice. Ale již v roce 2010 připravoval rozsáhlé úspory provozních a mzdových prostředků včetně možnosti rušení některých těchto stanic.

Snížení prostředků pro složky IZS a existenční nejistota příslušníků a členů těchto složek vede k předčasnému odchodu zkušených příslušníků ze zásahových jednotek požární ochrany a obecně z výkonu služby. Česká republika je jednou z posledních zemí EU, která nemá vybudován polygon pro praktický výcvik složek IZS.

Situací v této oblasti se zabývalo i odborné zázemí ÚV KSČM - sekce IZS. Po vyhodnocení současného neuspokojivého stavu v oblasti civilní ochrany sekce doporučila následující cíle:

Zachovat plošné rozmístění sil a prostředků požární ochrany jako základní podmínku pro poskytnutí pomoci občanům v nouzi a garantovat tuto pomoc v optimální době, tj. maximálně do 15 až 25 min. v závislosti na stupni nebezpečí a na území.

Podporovat obnovu mobilní požární techniky, věcných prostředků požární ochrany a vybavení jednotek ochrannými prostředky podle druhu potenciálního nebezpečí v místě jejich působnosti a podle úkolů jednotek PO. Současně podporovat převod mobilní požární techniky pro dobrovolné jednotky požární ochrany obcí.

Zapojit systém pojišťovnictví do pořizování a zlepšení vybavenosti jednotek požární ochrany i dalších zásahových jednotek základních složek IZS.

Vytvořit zákonné podmínky pro uvolňování zaměstnanců pro práci v dobrovolných jednotkách záchranných složek IZS.

Podporovat přerozdělení prostředků určených na zahraniční mise Armády ČR ve prospěch ochrany obyvatelstva před následky mimořádných událostí a krizových situací a na vybavení základních záchranných složek IZS.

Podporovat rozvoj a rozšíření stávajícího školství na úseku požární ochrany tak, aby plnilo i úkoly na úseku ochrany obyvatelstva. Podporovat rozšíření možností odborné přípravy nových příslušníků a členů záchranných složek IZS výstavbou výcvikového polygonu u jedné ze současných odborných škol.

Zvýšit početní stavy zásahových jednotek PO na úkor řídících složek HZS. V tomto směru budeme podporovat optimalizaci řídícího aparátu HZS.

Vytvořit obcím podmínky pro poskytování odměny hasičům za dobu strávenou při výcviku nebo zásahu a zvýšit tak motivaci pro službu v dobrovolných jednotkách PO obcí.

Podporovat zachování sociálních jistot příslušníků HZS vyplývajících ze zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů a rozšířit je i na členy zdravotnické záchranné služby jako základní záchranné složky IZS.

Zvýšit účinnost kontrolního systému státního požárního dozoru jeho nasměrováním i do praktických prohlídek objektů, pracovišť a technologií.

Zdeněk Maršíček, stínový ministr KSČM pro resort vnitra

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Proč je elektřina v ČR tak drahá?

9:15 Vích (SPD): Proč je elektřina v ČR tak drahá?

Otloukánci od EU i vlastní vlády. Češi, Moravané a Slezané to ale mohou změnit už začátkem října.