Mininistr Heger: Konkurence zaručí efektivnější zdravotnictví

31.10.2012 18:28

Stav systému zdravotního pojištění se lepší. Do dalších let navrhuje ministr zdravotnictví řadu opatření, která mají systém udržet.

Mininistr Heger: Konkurence zaručí efektivnější zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Další tisková konference ministerstva zdravotnictví k metylové kauze. Dosud na otravu zemřelo 27 lidí
reklama

Deficit na účtu zdravotního pojištění se začíná mírně zlepšovat, informoval dnes ministr zdravotnictví Leoš Heger. „Situace se ve zdravotně pojistném systému spíše lepší a ten systém se stává efektivnějším,“ řekl. V roce 2010 činil podle ministra schodek zdravotního pojištění šest až sedm miliard. „V letošním roce bude účetně systém zdravotního pojištění prakticky na nule,“ uvedl dnes ministr zdravotnictví Leoš Heger.

V letošním roce došlo ovšem k mimořádnému přerozdělení peněz ze zůstatků fondů zdravotních pojišťoven. „Ten systém byl tak vydotován pěti miliardami a bez této dotace by záporné saldo bylo zhruba stejné,“ připustil.

Vyšší efektivita vypořádala zátěže v řádu miliard

Systém zdravotního pojištění se podle ministra Hegera na druhou stranu letos setkal s mimořádnou zátěží ve výši 4,5 miliardy korun způsobenou například daní z přidané hodnoty či převodem nákladů na očkovací látky ze státu na zdravotní pojišťovny. „Těchto 4,5 miliardy bylo úspěšně zvyšováním vnitřní efektivity vykompenzováno,“ uvedl ministr a zároveň připomněl zásadní výdaj, a to kompenzaci na platy části zdravotníků ve výši 4,25 miliardy korun.

Současné největší zátěže bude muset systém vypořádávat ovšem i v příštím roce, upozornil Heger. Zdravotní pojišťovny budou na zdravotní péči v příštím roce vynakládat nanejvýše tolik, kolik vyberou na pojistném. „Pokud ten systém nemá požadovat dotace ze státního rozpočtu ani v budoucnosti, musí hledat vnitřní zdroje,“ zdůraznil.

Ministerstvo zdravotnictví proto navrhlo několik dalších oblastí, ve kterých je možné tyto zdroje nalézt. Pro zlepšení finanční kondice systému zdravotního pojištění vypracovalo celkem 14 opatření.

Konkurence mezi pojišťovnami zvýší jejich efektivitu hospodaření

Pacienti by se například mohli v budoucnu rozhodovat o přestupu k jiné zdravotní pojišťovně podle výše pojistného. Zdravotní pojišťovny, jejichž rozpočet by se ocitl v deficitu, by totiž na pojistném měly vybrat více. Naopak ty pojišťovny, které by v rámci efektivního hospodaření tvořily přebytky, by mohly pojištění lehce snížit.

Tato změna je základem plánované diferenciace zdravotního pojistného mezi jednotlivými pojišťovnami, jež je podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera zcela nejpodstatnějším z plánovaných kroků k ozdravení systému zdravotnictví. Konkurenční boj o pojištěnce by tak podle něj aktivizoval zdravotní pojišťovny ke zlepšení své smluvní politiky. „Je to poměrně revoluční v našem dvacetiletém vývoji pojistného,“ uvedl k tomu dnes ministr. „Systém by to ozdravilo,“ dodal.

Platy lékařů v příštím roce neporostou

Velmi mě to mrzí, že nemůžeme jako v předchozích dvou letech dále razantně zvyšovat platy, ale systém je opravdu v určitém deficitu,“ uvedl ministr Leoš Heger. „Je potřeba brát ohled i na okolí, zejména protože v celé řadě dalších sfér platy spíš klesají,“ dodal.

Vláda schválila také návrh na zpoplatnění zubních výplní. „Byly by z něj vyloučeny rizikové skupiny obyvatel, zejména děti a mladiství a lidé přes 65 let,“ upozornil Heger. Za amalgámovou plombu by doplácet nemuseli ani lidé se zvýšenou kazivostí zubů způsobenou konkrétními chorobami, ale i lidé v hmotné nouzi. „My si slibujeme od tohoto opatření, že by plošně došlo ke zvýšení péče o chrup a zvýšení stomatologické zdraví v celé populaci tak, jak k tomu došlo v jiných zemích,“ vysvětlil ministr. Do systému by podle něj toto opatření přineslo 1,5 miliardy korun. Návrh nyní míří k projednání poslanci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Vlada.cz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Odvolání ředitele havlíčkobrodské Psychiatrické nemocnice provází stále více nejasností

17:00 Jurečka (KDU-ČSL): Odvolání ředitele havlíčkobrodské Psychiatrické nemocnice provází stále více nejasností

Lidovci kritizují odvolání ředitele havlíčkobrodské psychiatrické nemocnice Jaromíra Maška. Chtějí o…