Ministr Bendl: Evropští ministři zemědělství jednali v Bruselu

16.07.2012 19:19

Ministr zemědělství Petr Bendl se dnes v Bruselu zúčastnil prvního zasedání Rady pro zemědělství a rybářství za kyperského předsednictví. Ministři zemědělství zaměřili svou pozornost na otázku, jak předcházet rizikům a krizím v zemědělství. Dalšími tématy byla mimo jiné aktuální situace v sektoru mléka a náhled na proces reformy SZP z pohledu platebních agentur.

Ministr Bendl: Evropští ministři zemědělství jednali v Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Bendl

Ministr Petr Bendl v úvodu ocenil práci dánského předsednictví, která byla ve znamení diskuzí o budoucí podobě Společné zemědělské politiky (SZP). „Během dánského předsednictví byl na budoucí podobě Společné zemědělské politiky odveden velký kus práce a doufám, že bude dobrým základem pro další jednání, která nás do konce roku čekají,“ řekl Bendl. Podle ministra jsou priority nadcházejícího kyperského předsednictví vyvážené a ČR je bude podporovat. Jedním ze zásadních cílů kyperského předsednictví je zásadní pokrok v reformních jednáních.

V rámci diskuse o politice rozvoje venkova ministr přivítal současné návrhy opatření pro řízení rizik a krizí a prioritně podpořil, aby jejich aplikace v rozvoji venkova byla zcela flexibilní a dobrovolná dle potřeb členských států. „Řízení rizik by mělo být ponecháno především na jednotlivých podnicích s důrazem na motivaci směrem k řízení rizik z vlastních zdrojů. Dalším obecným principem by mělo být, že přístup k opatřením řízení rizik a krizí musí být sladěný mezi oběma pilíři SZP,“ řekl ministr Bendl.

Ministr Bendl také komentoval otázky týkající se společné organizace zemědělských trhů v oblasti řízení rizik. V obecné rovině považuje reformní návrh za vyvážený. Přesto, pokud jde o aktivaci a úpravu výjimečných opatření na podporu trhu v případě jeho narušení, upozorňuje na hrozící přílišné předávání pravomocí do Bruselu a požaduje, aby členské státy byly do rozhodovacího procesu náležitě zapojeny. Pokud jde o podobu konkrétních opatření, ministr Bendl dodal: „Česká republika podporuje spíše restriktivní působnost opatření proti narušení trhů. Jako zásadní vnímáme rychlé a efektivní spuštění těchto mechanismů ve spolupráci se členskými státy v případě krizového vývoje tržní situace“. Proti rozšíření na všechny sektory mluví hlavně vysoká finanční náročnost, v případě pojištění pak hrozba neefektivně vynaložených prostředků.

Pokud jde o realizaci budoucí podoby SZP v praxi, ministři si vyslechli doporučení ředitelů evropských platebních agentur. Ministr Bendl v této souvislosti ocenil práci platebních agentur a jejich zpětnou vazbu o provádění SZP a požadoval skutečné zjednodušení SZP. „Sdílíme obavy platebních agentur ze zvýšení administrativních nákladů souvisejících mimo jiné s budoucím ozeleněním SZP a souvisejícími zásadními úpravami registrů,“ dodal.

Ministři si rovněž vyslechli informaci komisaře Daniela Ciolose ohledně aktuálního vývoje na trhu s mlékem. Přes požadavky některých členských států na spuštění dalších tržních opatření (např. vývozních náhrad) komisař v blízké budoucnosti neplánuje zásahy do evropského trhu s mlékem. Komise situaci pečlivě sleduje a je připravena zasáhnout pouze v případě, pokud to bude nezbytně nutné.

V rámci zasedání český ministr vedl i bilaterální jednání se svými resortními kolegy, s rumunským ministrem Danielem Constantinem a rakouským ministrem Nikolausem Berlakovichem.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ministerstvo zemědělství

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Vyšší zdanění nemovitostí? Rozhodně ne

22:02 Zdechovský (KDU-ČSL): Vyšší zdanění nemovitostí? Rozhodně ne

Komentář na facebookovém profilu k bydlení pro mladé.