Ministr Bendl: Mezi izolací a automatismem

12.12.2011 17:12 | Zprávy

Konec minulého týdne přinesl do řešení vleklé evropské krize nástin jakés takés dohody mezi zeměmi platícími eurem.

Ministr Bendl: Mezi izolací a automatismem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Bendl

Její hlavní hybatelé z Německa a Francie se tváří, jako by bylo všechno řečeno a řešeno. Ve skutečnosti zbývá mnohé dodat.

1. Základní dohoda, na kterou si někteří plácli, další váhají a britský premiér Cameron ji vysloveně odmítá, je poměrně srozumitelná. Jenže s naší čerstvou zkušeností se schvalováním přímé volby prezidenta lze jen připomenout staré rčení, že ďábel je skryt v detailu – všichni to chtějí, přesto dnes, 14 měsíců před koncem mandátu Václava Klause, stále nevíme, jak budeme volit jeho nástupce. Takže uvidíme, co se stane s jednotou zemí platících eurem, až se jejich letmo schválené dohody chopí bruselští právníci a vytvoří z ní složitě srozumitelný tlustospis, který by se měl skutečně podepsat. Má zkušenost mi říká, že spíše odmítnutí bude správně.

2. ČR stojící mimo eurozónu zaujala vyčkávací postoj a zařadila se k dalším členským zemím neplatícím eurem, které se případně mohou k dohodě dobrovolně připojit, ale zatím nevědí, jestli to udělají. Je to racionální postoj právě kvůli poznámce č. 1. Případné pozdější přistoupení k dohodě prostě nemůže být automatismem. Zdaleka přitom nejde o oněch vzpomínaných 90 miliard korun, které by to Českou republiku stálo. Bylo by chybou připojit se k dohodě zbytečné, nic neřešící, prohlubující problémy, i kdyby to stálo třeba jen miliardu. V takovém případě klidně buďme v izolaci. Naopak by bylo chybou nepřipojit se i za mnohem vyšší částku k dohodě, která bude mít naději na život, bude přinášet skutečná a vynutitelná opatření.

3. Evropa konečně většinově dospívá k tomu, o čem menšinové hlasy mluví již dlouho. ODS nikdy nebyla eurooptimistickou stranou a její zakladatel a někdejší předseda Václav Klaus je dokonce nepokrytě řazen k euroskeptikům. Není to tak dávno, kdy mluvil v Evropském parlamentu a tamní levice se otevřeně bavila, pokřikovala, opouštěla sál. Jiné než optimistické názory se tam tehdy nenosily. Možná by stálo za to, aby některý politolog porovnal, jestli náhodou v dnešních běžných bruselských diskusích nepadají na téma fungování EU ostřejší slova, než tehdy říkal pan prezident.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

Prohlášení DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k iniciativám Zastavme týrání poníků na poutích