Ministr Pospíšil: Návrh občanského zákoníku je největším zákonem, který se u nás projednával

25.01.2012 12:52 | Zprávy

Projev na 16. schůzi Senátu dne 25. 1. 2012

Ministr Pospíšil: Návrh občanského zákoníku je největším zákonem, který se u nás projednával
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Dobrý den. Vážené dámy senátorky, vážení páni senátoři, přemýšlel jsem, jak pojmout dnešní úvodní slovo, protože se opravdu jedná o historickou chvíli. Já vás moc prosím: uvědomte si, že projednáváte zákon, který svým významem a rozsahem je v zásadě největším zákonem, který se kdy v novodobých dějinách Československa projednával. Jedná se možná o největší právní dílo na území Čech jako takových, vedle takových děl, jako byl Všeobecný občanský zákoník přijatý Rakouským císařstvím v roce 1811 a který platil pro naše území více než 150 let a předtím pro území Předlitavska.

Nebo jako byla středověká právnická poučení a díla typu Koldínova zákoníku.

Opravdu je to mimořádná chvíle i samozřejmě pro ministra spravedlnosti a mimořádná čest, že takovýto zákon takovéhoto rozsahu a významu zde dnes před vámi mohu prezentovat. Daný zákon svým rozsahem a významem opravdu je jedinečným dílem a v případě, že ho přijmete, pak se konečně vypořádáme a konečně dokončíme změny v oblasti civilního práva, které posledních 20 let realizujeme skrze větší či menší novely stále ještě v době komunismu přijatého občanského zákoníku z roku 1964.

Mnozí z vás si mohou klást otázku, proč ten zákon vůbec je třeba, nebo zda vůbec je třeba. Já se vám pokusím dnes v debatě na konkrétních institutech, na konkrétních věcech ukázat, že současné občanské civilní právo přes všechny změny, které v posledních 20 letech prodělalo, není svým obsahem a kvalitou srovnatelné s tím, jak vypadá např. občanské právo v Rakousku, Německu, Francii nebo v jiných vyspělých státech. Tedy platí základní axiom, a ten bychom si měli všichni zde uvědomit před tím, než se pustíme do více či méně odborných debat, že český občan z pohledu občanského práva má mnohem horší postavení, než má Rakušan, než má Němec, než má Francouz, než mají jiní občané vyspělé západní Evropy.

Ostatně právě v Rakousku stále dodnes platí některým "zpochybňovaný" všeobecný občanský zákoník z roku 1811. Rakušané se k němu dodnes velmi hrdě hlásí a v minulém roce oslavovali velmi výrazně 200 let ABGB všeobecného občanského zákoníku, pořádali celou řadu politických a společenských akcí na oslavu tohoto zákona, ke kterému i my bychom se měli hlásit, protože jak jsem řekl, žádný jiní občanský zákoník na našem území neplatil tak dlouho a neovlivnil českou civilistiku tak výrazně, jako všeobecný občanský zákoník.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: senat.cz

Michal Zuna byl položen dotaz

Koho přesně tím myslíte?

Vy: Nenechme populisty a extremisty vzít si naši zemi a odvléct ji na stranu vrahů a okupantů. Myslíte, že když vyhraje ANO, což je dost pravděpodobné, že bude na straně Ruska? Jasně, kdyby vyhráli komunisti nebo SPD, tak by se to stát mohlo, ale to snad nehrozí. A k té propagandě - postřehl jste, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš (ANO): Česká vlajka zmizela z moří. A odpovědnost?

16:21 Babiš (ANO): Česká vlajka zmizela z moří. A odpovědnost?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zničení české námořní dopravy